Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Burun Hastalıkları » Alerjik Rinit (Alerjik Nezle) Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Alerjik Rinit (Alerjik Nezle) Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Ana Resim

İnsan vücudunun herhangi bir maddeye karşı gösterdiği aşırı hassasiyete alerji adı verilir. Alerjenlerden kaynaklı burun iltihaplarına ise alerjik rinit veya alerjik nezle denmektedir. Son yıllarda hem ülkemizde hem de dünya üzerinde alerjik rinitli hasta sayısında bir artış görülmektedir. Ancak hayatı tehdit eden bir hastalık olmaması ve basit yöntemlerle uygulanan tedavilerde iyi bir başarı oranı yakalanması nedeniyle ciddi tedbirler alınmamıştır.

Alerjik rinitin halk arasında çok ciddi bir hastalık olarak görülmemesinin yanında hastaların yaşam kalitesini ve standartlarını ciddi oranda düşürmektedir. Günümüzde alerjik rinit hastaları artık daha bilinçli bir şekilde tedavi yolları aramaktadır.

Alerjik Rinit Belirtileri

Alerjik rinitin birçok belirtisi vardır. Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı, hapşırma, yüzün belli yerlerinde kaşıntı ve baş ağrısı bunlardan bazılarıdır. Ancak kesin bir teşhis koyabilmek için belli testler ve kontroller yapılması gerekmektedir. En sık görülen tipleri; ev tozu akarı, mantar alerjenleri, hayvan alerjenleri ve polen alerjenleridir. Bazı durumlarda mevsimsel etkiler gösterir. Özellikle mevsimsel geçişlerde sık görülür.

Alerjik rinit belirtileri çoğu zaman sinüzit belirtileri ile karıştırılabilir. Doğru tedaviyi uygulamak adına doğru teşhisi koymak hayati derecede önem arz etmektedir.

Alerjik Rinitin Teşhis Edilmesi

Alerji çoğu zaman genetik bir hastalıktır ancak kişinin yaşadığı ortam, kullandığı ilaçlar, hangi durumlarda şikâyetlerinin arttığına kadar birçok değişken alerjiye neden olabilir.

Teşhis koyabilmek için kapsamlı bir KBB muayenesi gerekir. KBB muayenesi sonuçları alerjiyi işaret ediyorsa alerji testleri veya deri testleri yapılır.

Alerjik Rinit Tedavisi

Alerjik rinit hastalığında çeşitli tedavi yöntemleri kullanılabilir. Aşı ve ilaç tedavisi en yaygın olarak kullanılan alerjik rinit tedavileridir. Bu iki tedavi yönteminin dışında vücudun reaksiyon vereceği alerjiden korunma da bir tedavi yöntemi olarak kabul edilebilir.

Alerjik rinitte ilaç tedavisi : yöntemi sorunu tamamen ortadan kaldırmaz. İlaç kullanıldığı süre zarfında vücut alerjik reaksiyonlar göstermez ancak ilaç kullanımı bırakıldığında alerjik reaksiyonlar tekrardan görülmeye başlanır. Kullanılan bazı ilaçların yan etkisinin olması ilaç tedavisinin olumsuz yanlarından biridir. Bu gibi durumlarda konuda uzman bir doktora danışılması gerekir.

Alerjik rinitte aşı tedavisi ilaç tedavisinin sonuç vermemesi veya bazı yan etkileri dolayısıyla kullanım güçlüğü yaşanması durumunda kullanılan bir tedavi yöntemidir. Ancak aşı yani immünoterapi yöntemi her hasta için uygulanabilir bir yöntem değildir. İleri derecedeki astım hastaları, kanser hastaları, Gebelik durumu olanlar, kalp hastaları ve 5-6 yaş altındaki çocuklar aşı tedavisi için uygun değildir.

İmmünoterapi tedavisinde alerjik hassasiyeti olan madde dozları artacak şekilde hastanın vücuduna enjekte edilir ve hastanın vücudunun maddeyi tanıması ve tepki vermemesi sağlanır.

Aşı tedavisinin insan vücudunda zararlı olduğuna dair bir bulguya henüz rastlanmamıştır. Ancak aşı tedavisi yaptıracak hastaların durumuna göre bazı yan etkiler gösterebilir. Bu olası yan etkiler tedaviden önce hastaya bildirilir.

Alerjik rinitten korunma ilaç ve aşı tedavilerinin dışında hastanın vücudunun alerjik reaksiyon gösterebileceği durumlardan ve ortamlardan kaçınması da bir tedavi yöntemi sayılabilir. Evin içinde alerjik reaksiyona sebep olabilecek hayvan ve bitkilerin bulundurulması, sigara ve tütün ürünleri kullanmak veya kullanılan ortamlarda bulunmak, filtre temizliği yapılmamış klimalı ortamda bulunmak gibi davranışlardan uzak durarak alerjik reaksiyonun etkilerini azaltmak mümkün olabilmektedir.

Alerjik Rinitte Ameliyatla Tedavi

Alerjik rinitte ameliyat tedavisi yapılmamaktadır. Ancak alerjik rinit tanısı konmuş ve aynı zamanda burun yapısıyla ilgili herhangi bir hastalığı olan hastalarda yapılacak olan burun ameliyatları alerjik rinit hastalığına da faydalı olabilmektedir.

Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!