Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Ameliyatlar » Bademcik ameliyatı hakkında her şey
Bademcik ameliyatı hakkında her şey
Ana Resim

Bademcikler ağız içerisinde savunma görevi bulunan ve iki taraflı lokal fonksiyon gören organlarımızdır. İltihaplanması ile yaşam kalitenizi düşüren bir boğaz hastalığına dönüşmektedir. Çocuklarda büyümeye olumsuz etkileri olduğu kanıtlanan bu hastalık, böbrek ve kalp gibi rahatsızlıkların tetiklenmesine yol açabilmektedir. Özellikle sık iltihaplanan bademcikler kronik hastalıklara sebebiyet verebilmektedir. Uyku apnesi de bu hastalığın getirdiği rahatsızlıklardan biri olabilmektedir.

Bademciklerin en erken alınma yaşı nedir?

Bademciklerin çocukların ilk 4 yaşında koruyucu fonksiyonları vardır. Bu sebeple bademciklerin 4 yaşından önce alınması uygun görülmemektedir. Ancak özel durumlar oluşan ve takip edilen bazı hastalarımızda daha erken alınabilmektedir.

Bu özel durumlar nedir?

 • Çocuk hastamız bir yıl içerisinde 5’ten fazla kez ateşli bademcik enfeksiyonu geçirdiyse,
 • Bademcikler uyku sırasında nefes durmasına neden olacak derecede tıkayıcı seviyeye geldiyse,Yukarıdaki 2 maddenin biri gerçekleştiği taktirde tonsillektomi ameliyatının dört yaşından önce yapılması gerekir.

Ameliyat ne zaman gereklidir?

 • Yılda ortalama 5’ten fazla bademcik iltihabı geçirmek,
 • Uzman hekim tarafından verilen antibiyotik tedavisine rağmen enfeksiyonların devam ettiği durumlarda,
 • Bademciklerin uyku kalitesine engel olduğu (uyku apnesi, horlama) durumlarda,
 • Beslenme problemleri yaşandığında (ağrılardan dolayı rahatça beslenemeyen hastalarda)
 • Boyun ağrısı ve geçmeyen ağız kokusu yaşayan hastalarda bademcik alınması ameliyatı kişinin yaşam kalitesi arttırmaktadır.

Ameliyat nasıl yapılır ve yöntemler nelerdir?

Bademcik alma ameliyatı 4 farklı yöntemle yapılabilmektedir.

 1. Klasik Cerrahi Yöntem
 2. Thermal Welding
 3. Radyofrekans
 4. Cobulator
 5. Lazer Cerahisi

Bademciklere kesin çözüm için hangi yöntem?

Bu sorunun cevabı klasik bademcik ameliyatı olmaktadır. Klasik cerrahi, bademciklerin kapsülleriyle birlikte disseksiyon denilen teknikle çıkarılması şeklinde yapılmaktadır. Bademciklerin cerrahi operasyonla alınması ileride oluşabilecek riskleri ortadan kaldırmakta daha etkilidir. Hastanemizde muayeneden sonra operasyonun hangi yöntemle yapılacağı kesinleşecektir. Thermal Welding yöntemine de bunların arasındadır.

Bademcikler alınmadan önceki görüntü
Tek bademcik alındıktan sonraki görüntü
Her iki bademcik alındıktan sonraki görüntü

Ameliyat süresi,  taburcu olma ve işe dönüş

Operasyon 60 dakika içerisinde tamamlanır. Hemen ardından hastamız odasına alınır ve 5 saat süreyle hastanemizde misafir edilir. Özetle sabah gerçekleşen operasyonlarda hastamız öğlen sonra taburcu olabilmektedir. Yetişkinler 1 günlük istirahatin ardından günlük yaşama devam edebilirler.

Anestezi

Bademcik ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve böylece hastamız herhangi bir ağrı hissetmez.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci ve beslenme

Odaya alınan hastamız tamamen kendine geldikten 2 saat sonra yumuşak gıdalarla beslenmeya başlayabilir. Yumuşak gıdalara örnek patates püresi, sebze yemekleri, ılık çorbalar yada meyve püreleri olabilir. Bu beslenme şekli 1 hafta süreyle devam etmesi yeterlidir. Ameliyatın ardından dondurma yenmesi uygun görülmektedir.

Kış, bademcik alınması için en uygun mevsim midir?

Bademcik aldırma ameliyatı her mevsimde yapılması mümkündür. Bu algının sebebi daha eskiye dayanmaktadır. 20 yıl öncesine kadar çocuklarda yaz ishalleri ve felci yaygın bir hastalık olduğu için hekimler tonsillektomi vb. ameliyatları kışın yapılmasını uygun görmekte idi.

Ameliyat dışında ilaçla tedavi mümkün mü?

Antibiyotikler ve yardımcı ilaçlarla hastalığın verdiği rahatsızlık aza indirgenebilir. Ancak tek başına ilaç yeterli değildir. Hastanın yaşam sürecini buna göre belirlemesi gerekir ki bu uygulaması oldukça zor olan bir yaşam şeklidir.

Ameliyat fiyatları

Bademcik ameliyatı ücretleri hakkında bilgi için iletişim numaralarımızdan bizi arayabilir, dilerseniz soru formunu doldurarak asistanlarımızın sizi aramasını isteyebilirsiniz. Profesyonel sağık kuruluşlarında operasyon ücretlerinin yazılı olarak belirtilmesi T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından sağlıkta haksız rekabet açısından sakıncalı görülmektedir.

Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!