Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Ameliyatlar » Burun Eğriliği
Burun Eğriliği
Ana Resim

Burun kemiği eğriliği, burun içerisinde ki burun kıkırdak kemik yapısının eğri olması durumudur.  Genetik olabildiği gibi darbeye bağlı burun kemiği eğriliği de görülebilmektedir. Hastaların yaşamını ciddi oranda olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Birçok insan günümüzde bu hastalığın tedavisi için cerrahi müdahalelere başvurmaktadır.

Burun kemiği eğriliği toplumun büyük bir bölümünde hafif veya ilerlemiş şekilde görülür. Tedaviyle düzeltilemediği durumlarda ameliyata başvurulur.

Burun kemiği eğriliğinin yarattığı bir diğer olumsuz durum ise eğrilik olan tarafın tersinde eğrilikten doğan boşluğu doldurmak için burun etleri genişlemesidir. Nefes alışverişini ciddi anlamda kısıtlayan bu sorun burun kemiği eğriliği ameliyatında ortadan kaldırılır. Ameliyat sonrası hastalar fiziksel bir rahatlamanın yanında psikolojik olarak da daha iyi ve sağlıklı bir duruma gelmektedir.

Burun kemiği eğriliği burun tıkanıklığının en çok rastlanan sebeplerinden biridir. Solunum yollarının tıkalı olması bazı kalp ve akciğer rahatsızlıkları, sinüzit gibi hastalıkları tetikler. Aynı zamanda uyku kalitesini ciddi bir biçimde etkiler.

Burun Eğriliği Nasıl Anlaşılır?

Burun tıkanıklığı şikâyetiyle hastanelere başvuran hastaların ciddi bir kısım hastada burun tıkanıklığının sebebi burun kemiği eğriliğidir.

Bunun dışında geniz akıntısı, horlama, burun kanaması gibi hastalıkların sebebi de burun kemiği eğriliği olabilmektedir.

Bu ve benzeri şikâyetlerle uzman hekimlere başvuran hastalara yapılan endoskopik muayeneler sonucu teşhis koyulmaktadır. Herhangi bir muayene yapmadan burun kemiği eğriliği teşhisi koyabilmek mümkün değildir.

Burun Eğrilinin Nedenleri

Burun kemiği eğriliğini daha çok kalıtsal bir hastalıktır. Ancak bazı durumlarda burun kemiği eğriliğinin darbeye bağlı oluştuğu da görülmektedir.

Burun Eğriliği Ameliyatı

Burun kemiği yaklaşık 17-18 yaşlarına kadar gelişimini sürdürür. Bu gelişimi tamamlamış hastalara burun kemiği eğriliği ameliyatı uygulanabilir. Ender görülen bazı durumlarda bu yaş sınırı biraz daha geriye çekilebilmektedir.

Ameliyattan önce kan sulandırıcı ilaçlar, sigara ve alkol kullanan hastaların ameliyattan önce ve sonra bir müddet bu maddeleri kullanmamaları gerekir.

Burun kemiği eğriliği ameliyatı normal şartlar altında yarım saat civarı sürmektedir ancak planlananın dışında olayların yaşanma riski her zaman bulunduğundan hastaya belirli bir süre garantisi verilmez. Ameliyat esnasında hastanın ve doktorun rahatlığını sağlamak için genel anestezi kullanılmaktadır fakat bazı doktorlar lokal anesteziyi de tercih etmektedir. Ameliyat sırasında burun kemiğinde ki işlevsel ve şekilsel bozukluklar giderilir.

Ameliyat sonrası genelde hastalar aynı gün içerisinde taburcu edilir. Kanama ve enfeksiyon riski bulunan hastalar ise bir gece hastanede kontrol altında tutulur. Bu ameliyat sonrası dönemde oluşabilecek ağrılar ve enfeksiyon için hastalara uygun ağrı kesiciler ve antibiyotikler verilir.

Ameliyat sonrası iyileşme sürecini hızlandırmak için gerekli bakımların yapılması ve ameliyatı yapan doktorun belirlediği aralıklarla kontrole gidilmesi gerekmektedir. Ayrıca sigara ve alkol tüketen hastaların ameliyat sonrası bir süre ara vermesi bu süreci hızlandıran bir başka etkendir.

Burun eğriliği ameliyatı genelde SGK tarafından karşılanmaktadır. Ancak estetik ameliyatıyla beraber yapıldığı durumlarda karşılamayabilir. Bu konu hakkında kesin bir bilgi almak için bir hastaneye başvurmak gerekmektedir.

Burun Eğriliği Ameliyatı Fiyatları

Burun kemiği eğriliğinin durumuna göre değişkenlik gösterir. Burun kemiği eğriliğinin derecesi, ameliyatı uygulayacak uzman doktor, ameliyatın yapılacağı hastane gibi değişkenler bu ameliyatın fiyatlarını etkiler.

Bazı durumlarda burun kemiği eğriliği ameliyatının yanında bazı estetik ameliyatları da yapılmaktadır. Bu durumlarda estetik ameliyatları da fiyata eklenir.

Tüm bu durumlar göz önünde bulundurularak hasta muayene edilir hastalığın durumuna ve varsa beraberinde yapılacak ameliyatlara göre bir fiyat verilir.

Burun eğriliği ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için 0543 606 06 78 numaralı telefondan ya da dilerseniz sol taraftaki soru formundan bizlere burun eğriliği ameliyatı fiyatları hakkında sorular sorabilirsiniz. Burun eğriliği ameliyatını yaptırmak isteyen hastalar İzmir, Bursa, Ankara gibi illerde yaptırabileceğiniz gibi ulaşım sorunu olmayan hastalar İstanbul’da bulunan hastanemizde de bizleri tercih ederek yaptırabilmektedir.

Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!