Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Burun Hastalıkları » Burun Estetiği Ameliyatı Ağrılı mı?
Burun Estetiği Ameliyatı Ağrılı mı?
Ana Resim

Günümüzde burun estetiği ameliyatı çok sık yapılan bir cerrahi operasyondur. Uzman cerrahların çok sık yapmış olduğu estetik ameliyatlarındandır ve gelişen teknoloji ile sürekli kendini geliştiren bir operasyondur.

Grip olduğumuzda, burnumuz tıkandığında genelde ağızdan nefes alırız. Ağızdan nefes alınması sonucunda boğazda kuruluk hissi oluşur ve bunun sonucunda boğazda ağrı hissi olur.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında burun tıkalı olduğu için ağızdan nefes alınır. Bundan dolayı ağızdan nefes alındığı için boğazda kuruluk oluşacağından ağrı hissi oluşur. Mümkün olduğunca bol sıvı tüketerek bu hislerden kurtulmak mümkündür.

Burun ameliyatlarından sonra göz altlarında ve burunda şişlikler ve morluklar oluşabilir. Bu durum kişiden kişiye göre değişim gösterir. Bazı kişilerde ise morluklar hiç görülmez ve oluşmaz. Bazı hastalarda ise morluklar ve şişlikler görülür. Bunların bir çok nedeni olmasıyla birlikte ameliyatta tercih edilen yöntemle de yakından alakası vardır. Az morluk ile çok morluk olan hastalardaki iyileşme süreci değişmez iki durumda da iyileşme süreci aynıdır. Morluklarla iyileşme süreçlerinin bir ilgisi yoktur.

Burun ameliyatlarında kişinin burnuna alçı konulmaktadır. Ameliyattan sonra 7 gün kadar burunda kalması gerekmektedir. Bu durum tıbbi bir süreçtir. Bu durum sonucunda konulan alçı ameliyatı gerçekleştiren uzman cerrah tarafından çıkarılmalıdır. Burnunuzda duran alçının herhangi bir ağrısı veya acısı yoktur. Çıkartılırken de burunda ağrı hissi oluşmaz.

Hem şekil, estetik hem de burun içi fonksiyonların iyileştirilmesi sonucu gerçekleştirilen burun ameliyatlarında buruna tampon konulması gerekebilir.  Günümüzde en sık kullanılan tampon çeşidi silikon tampondur. Silikon tamponlar sayesinde burun içine yerleştirilen tamponun içine konulan borular sayesinde nefes alımını kolaylaşır. Geleneksel olarak kullanılan tamponların yerine silikon tamponlar daha rahat ve konforlu olması haricinde silikon tamponun alınımı da çok basittir. Silikon tamponun burundan çıkarılması 4 saniyelik bir süredir. Burunda ağrı hissedilmez.

Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!