Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Ameliyatlar » Burun Estetiği Ameliyatı
Burun Estetiği Ameliyatı
Ana Resim

Burun estetiği ameliyatı burunda oluşan anatomik deformasyonların veya sonradan oluşan düşme, darp, kaza gibi travmalar sonucunda oluşan bozuklukların estetik olarak düzeltilmesi için yapılan bir operasyondur. Burnumuz bu deformasyonlar yüzünden nefes almakta zorluk çeker. Bazende kendimizi bu deformasyonlar yüzünden rahatsız hissedebiliriz. Kişisel yaşantımızı da olumsuz yönde etkileyen bu deformasyonlardan kurtulmanın iki yöntemi vardır. Bildiğiniz gibi anatomisi bozulmuş olan bir burnu sadece burun estetiği ameliyatı ile deneyimli uzmanlar yardımıyla düzeltebilirsiniz. Herhangi bir ilaç bu durumu düzeltemez.

Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

İki türlü burun estetiği ameliyatı vardır. Bunlar;

 • Açık burun estetiği ameliyatı
 • Kapalı burun estetiği ameliyatı

Genellikle hastalarımıza biz açık burun estetiği ameliyatını tavsiye etmekteyiz. Bunun nedeni burnu tam olarak görebildiğimiz için burada anatomiyi net bir şekilde yansıtabilmemizdir. Açık burun estetiği ameliyatı sizleri yanılmasın çünkü açık burun estetiği ameliyatı kesinlikle kapalı burun estetiği ameliyatından yenidir. Daha önceleri burun estetiği yaparken kapalı yöntem kullanılırdı burun tam olarak anatomiye uydurulmaya çalışılırdı. Fakat biz eğer hastalarımıza ufak rötuşlar yapacak isek kapalı yöntemi tercih ediyoruz.

Ameliyat olmak isteyen ve kafası karışan hastalarımıza samimi olarak bir önerim var. Kesinlikle operasyonu yapacak hekime güvenmelisiniz. Bu işlemlerde mucize bir işlem yoktur. Sizlerden gelen isteklere göre en uygun seçimi yapacağımızdan kesinlikle emin olmalısınız. Sadece benim yaklaşımım sözleri ile sizleri kendisine çekmeye çalışan kişilerin bu yöntemi bizlere uygun değildir.

Operasyondan önceki ilk görüşme

Bizlere baş vuran hastalarımızı ilk olarak muayene ettikten sonra hastamızla operasyonu yapacak doktorlarımız görüşmektedir. Doktorlarımız bu sırada hastayı dikkatli bir şekilde dinleyerek hastanın bizlerden istediklerini not eder ve istekleri değerlendirdikten sonra hastaya istediği burun anatomisinin yakışıp yakışmayacağını belirler. Bunun nedeni hastanın ameliyat sonrasında kendi burnunun nasıl olacağı konusunda fikirler vermektir. Herhangi bir psikolojik sıkıntıya yol açmaması için bu işlemin yapılması gerekmektedir.

İyileşme Süreci

İlk hafta burunda bulunan tamponlar yüzünden burunda tıkanıklık hissi oluşmaktadır. Burunda bulunan kan birikintilerinin oluşturduğu tıkanıklığı size verilen yıkama kitleri yıkadıktan sonra burun delilleriniz açılır ve rahat bir şekilde nefes almaya devam edersiniz. Burunda bulunan bu tamponlar ameliyattan sonra 2 ile 3 gün içerisinde çıkartılır. Operasyon sırasında burun anatomisinin düzeltilmesi için burun kemikleri kırılır ve yeniden şekillendirilir. Bu yüzden dolayı iyileşme süreci 1 ile 3 ay sürebilmektedir. Burun yapısının oturması için yaklaşık olarak 6 ayı beklemek gerekebilmektedir. Bu söylemlerin dışında verilen bilgilere kesinlikle tamah etmeyiniz. Burun ucunda bir sertlik hissedeceksiniz. Bu sertlik burundan alınan kıkırdak dokunun burun ucuna yerleştirilmesinden ve burun kemiklerini sabitleştirmek amacıyla alınan bir önlemdir. Zamanla bu kıkırdak yumuşamaya başlayacak ve burun incelmeye başlayacaktır. Kesinlikle bu işlem sonrasında ilk haftalarda gelen tepkilere psikolojik olarak hazır olun ve sabırla bu işlemin sonuçlarını almayı bekleyiniz.

Burun estetiği ameliyatı kaç saat sürer?

Burun estetiği dikkat ve özen gösterilmesi gereken bir operasyondur. Bu operasyonda burun anatomisine müdahale edildiği için işlem süresi diğer burun ameliyatlarına göre daha uzun sürmektedir. Ameliyat süresi yaklaşık olarak 2-2,5 saat sürebilmektedir.

Uygun doktor seçimi nasıl olmalıdır?

Doktorunuz sizlere öncelikle eski hastalarının önceki ve sonraki hallerini içeren bir katalog gösterecektir. Bizler sizlere İnternet üzerinden hastalarımızın resimlerini izinsiz olarak gösteremiyoruz. Sağlık kuruluşlarının tıbbi operasyonların maliyetlerini yazılı olarak yayınlanması sakıncalıdır.

Ameliyat süresi ve uyandırılması dâhil 1-3 saat arasında değişir. Burun deliği içinden kesiler açılmasıyla ameliyata başlanır. Burun kemiği, kemeri, kıkırdaklar ve varsa burun içindeki komplikasyonlar ve sorunlar giderilir. Sonrasında kesitler kapatılır. Burun sırtına alçı atel yerleştirilir ve bandajlanır. Göz kapaklarında ve çevresindeki şişliği ve morluğu gidermek için göze bandaj çekilir. Hasta ameliyat sonrasında doktorunda izniyle aynı gün taburcu edilebilir. Yüzde şişlik, burunda şişlik, morluk, burun ağrısı, baş ağrısı hafif şekilde hissedilmesi burun estetiği ameliyatlarından sonra hissedilmesi beklenen sonuçlar arasındadır. Hekiminizin verdiği ilaçlar doğrultusunda bu sorunlar minimuma indirgenir. Yapıya göre hastalarda göz çevresinde hafif morluk olabilir. ilk günler sırta yastık konularak yatılması önerilir. Tamponların sonucunda nefes almada zorlanılacağından ağızdan nefes alınmalıdır. Hapşırmayı engellemek için ağız açılıp derin nefes alınmalıdır.

Burun Ameliyatı Sonrası

Burun ameliyatını ne kadar deneyimli bir cerrah yaparsa o kadar risk en aza indirilir ve ameliyat sonrasında oluşacak komplikasyonlar minimuma iner. Fakat her ameliyatta olduğu gibi burun ameliyatlarında da risk yok denilemez. Riskleri sıralayacak olursak; enfeksiyon, burun üstünde damarlanma, anestezi riskleri gibi riskleri söyleyebilir. Burun deliği küçültmesi işlemi yapılmadığında kesit ve dikiş izi olmaz. Çünkü burun ameliyatı burun delikleri içinden yapılır.Sadece açık burun ameliyatlarında burun altıda kesildiği için burun altında bir iz görünür. Burun ameliyatı sonrasında risk yoktur denilemez. Her ameliyat gibi küçükte olsa bir risk söz konusudur.

Burun Ameliyatı Sonrası Öneriler

Burun estetiği ameliyatı sonrasında hastalar aynı gün içinde taburcu edilebilir. Göz kapakları hemen açılır. Tamponlar 1-3 gün içinde duruma bağlı olarak çıkarılır. Alçılar ise 4-7 gün arasında çıkarılır. Dikişler ise genelde eriyen dikişlerdir ve kendiliğinden düşer. Ameliyattan sonra burun sümkürmek ve burun silmek kesinlikle yasaktır. Bunların yanı sıra doktorunuzun söylediği masajı söylendiği günlerde uygulayın. 1 ay kadar bir süre buruna özen gösterilmelidir. Güneşte durulmamalıdır, gözlük kullanılmamalı, burun silinmemeli ve hapşırmalara dikkat edilmelidir. 2-3 gün boyunca aşırı egzersizlerden, yorucu yürüyüşlerden, kalp ritmini arttırıcı ve kan basıncını etkileyen fiziksel hareketlerden kaçınılmalıdır. Yurt dışından gelen hastaların burun estetiğinde ve burun ameliyatında Türkiye doktorlarının çok iyi olduklarını söylemektedirler.

Uzmanlar burun ameliyatı olan hastalarını ilk 1 ay içinde sık sık kontrole çağırır. Şişlikler ilk 1 ay içinde komple iner. Genellikle burnun uç kısmı ve burun kanatları şişlikleri en sona iner. Riskler uzmanların verdiği önerilere ve tavsiyelere uymayla en aza iner. Ameliyat sonrasında burundan bir iki damla kan gelebilir, bu durum normaldir. Burun estetiği sorunlarını ilk önce cerrahınıza danışınız.

Burun Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Tamponlar nefes almanızı zorlaştırır. Bu yüzden ağızdan nefes alınması gerekir.
 • Bol bol ılık sıvılar, sıvı besinler tüketilmesi faydalı olacaktır.
 • Sadece doktorunuzun verdiği ilaçları kullanınız. Kesinlikle aspirin veya aspirin içerikli ilaçlar kullanmayın.
 • En az iki yastıkla veya yüksek bir yastıkla uyuyun. Başınızı yüksekte tutmak şişliği ve morlukları giderir.
 • Burundan bir iki damla açık renkli kan gelmesi normaldir. Fazla kan gelmesinde doktorunuza danışmanız gerekir.
 • Alçı atel ameliyattan sonra doktorunuzun uygun gördüğü zamanda çıkarılması gerekir. Aksi takdirde burun istenildiği gibi şekillenmez.
 • Size değiştirilmesi gösterilen tamponu sizi rahatsız ettikçe değiştirebilirsiniz.
 • Burnunuzu çarpmalardan ve oynamalardan koruyunuz.
 • Dişlerinizi fırçalarken veya yemek yerken ağzınızı çok fazla açmayınız.
 • Ameliyat sonrasında kan basıncını arttıracak faaliyetlerden ve hareketlerden kaçınınız.
 • Ameliyat sonrası ilk günler pek güneş ışığına maruz kalmayınız.
 • Burunda ve dudakta uyuşukluk hissedebilirsiniz. Bu durum birkaç gün içinde geçecektir.
 • Gün içinde 2-3 kez kulak temizleyicisiyle burun içi temizlenebilir.
 • Burnunuz ilk günler tıkalı olabilir. bu normaldir. Kesinlikle açmak için aksırma, sümkürme, zorlama yapmayınız.
 • Ameliyattan sonraki süreçte yüzünüz size garip gelebilir. Alışmanız 1 ayı bulur.
 • Ameliyatın ilk günlerinden sonra işe başlayabilirsiniz.
 • Makyaj yapılabilir.
 • Burun ameliyatı sonrasında doktorunuzun verdiği kontrollere zamanında ve aksatmadan gidiniz.

Burun estetiği ameliyatı fiyatları hakkında hızlı bilgi almak için sağ tarafta bulunan soru formundan bize ulaşabilirsiniz. Bırakacağınız iletişim numarasından Avrupa yada Türkiye’nin neresinden olursa olsun uzman ekibimiz size dönüş yaparak tüm sorularınızı ücretsiz olarak cevaplayacaktır. Arzu ederseniz 0212 644 22 00 kurum telefonumuza direkt arayarak bilgi alabilirsiniz. WhatsApp ile iletişim kurmak için 0543 606 06 78 numarasından estetik ve plastik cerrahi ünitesi ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

 

Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!