Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Blog » Burun Eti Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?
Burun Eti Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?
Ana Resim

Burun eti ameliyatları günümüzde en sık yaptırılan ve başarılı sonuçları ile insanlara güven veren bir operasyondur. Burun etleri burun içerisinde alınan havanın devir daim edilmesi, havanın ısınması ve temizlenerek akciğerlere iletilmesini sağlayan önemli dokulardır. Burun etlerindeki büyüme ise kişiye günlük yaşamda oldukça zorluk yaşatabilmekte, hayat kalitesini düşürmektedir. Burun etlerinin büyümesi çeşitli nedenlerden olabilmektedir. Alerjiler, yapısal faktörler, fiziksel darbeler, kronik enfeksiyonlar gibi durumlara bağlı olarak burun etlerinde büyüme görülebilir. Bu durumun bir diğer adı “konka hipertrofisi”dir.

Uygulanacak Tedavi Çeşitleri

Burun eti büyümesine karşı uygulanacak çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Burun eti eğer küçük ya da orta derecedeyse ilaçla tedavi yöntemine gidilebilir. Uzman doktor ilaçla tedaviyi uygun görürse hastayı yönlendirecektir. İlaçla tedavi uygulandığında burun eti kendiliğinden zamanla küçülecektir.

Lazerle Burun Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun etinin çok fazla büyümesi durumunda lazer kullanılarak da burun eti ameliyatı yapılabilir. Radyo frekans dalgaları ile yapılan bu operasyonda kansız ve pratik bir uygulama söz konusudur.  Bu şekilde burun eti küçültülebilmektedir. Bir diğer seçenek burun etinin yakılması ise burun etinin dışarıya doğru kırılması ve küçültülmesi ekseninde gerçekleştirilmektedir.

İleri Boyutlarda Cerrahi Tedavi Şarttır

Burun eti şayet çok büyümüş ve ilaçla tedavi sonuç vermiyorsa kesin çözüm olarak cerrahi tedavi uygulanmalıdır. Cerrahi yöntem ile burun eti rahatlıkla alınabilmekte ve hastanın nefes alması kolaylaştırılmaktadır. Operasyon duruma göre genel veya lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Yapılacak işlem ile burun içi genişletilmekte ve rahatlama sağlanmaktadır. Burun etinin alınması işlemi dışında yapılacak tüm diğer tedavi seçeneklerinde burun etinin yeniden büyümesi söz konusu olabilmektedir. Burun eti ameliyatı sonrası hasta hızla normal yaşamına dönmektedir. Aynı gün taburcu olan hasta evine gidebilmektedir.

Google Aramaları: burun eti ameliyatı hangi yöntemle yapılır, burun eti tedavileri şeklinde belirlenmiştir.

Etiketler: ,
Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!