Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Blog » Burun Eti Ameliyatı (konka hipertrofisi)
Burun Eti Ameliyatı (konka hipertrofisi)
Ana Resim

Burun eti büyümesinin (konka hipertrofisi) belirtileri
Burun etleri burun boşluğunda, heriki dış tarafta bulunan, havanın nemlendirilmesi, arıtılması ve ısıtılmasında görev alan dokulardır. Üzerlerinde önden arkaya doğru sürekli bir temizlik işlemi sürmektedir. Burun etleri allerji, ilaç kullanımı, enfeksiyonlar ve çevresel şartlar gibi durumlara bağlı olarak giderek büyüyebilir.

Burun eti büyümesi (konka hipertrofisi)’ ne bağlı olarak burundan giren hava direnci giderek artar ve ağız açık uyuma, burun tıkanıklığı, gece ağız kuruması, gece terlemesi, ağız kokusu gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin şiddeti, burun etlerinin büyüklüğüne bağlıdır.

Burun eti ameliyatı hangi durumlarda yapılır?
Burun eti büyümesi – burun eti şişmesi – konka hipertrofisiBurun eti ameliyatı (konka radyofrekansı, konka rf) burun eti büyümesine bağlı olarak şikayetlerin ortaya çıkması durumunda yapılır. Burun açıcı spreylerin uzun süreli kullanılmasına bağlı olarak ortaya çıkan hastalık “Rhinitis Medicamentosa” durumunda, CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) tedavisinde hasta toleransını arttırmak amacıyla da yapılabilmektedir. Burun eti büyümesi olan hastalarda, günlük yaşam kalitesini bozan “yürürken erken yorulma, merdiven çıkarken zorlanma, uykudan yorgun uyanma, boğazda kuruluk, sık farenjit enfeksiyonu olma …” gibi şikayetlerin kalıcı olması durumunda, burun tıkanıklığı tedavisi amacıyla minimal travmatik burun eti küçültme işlemleri yapılmaktadır.

Burun eti ameliyatı nasıl yapılır?
Burun eti ameliyatı, lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Doku direnci ölçen, dokuya fazla enerji vermeden akımı kendisi kesen, modern radyofrekans aletleri (Celon, ArthroCare, Gyrus) ile işlem çok kolay ve komplikasyonsuz olarak yapılabilmektedir. Yukarıdaki videoda ArthroCare cihazının, Konka probu kullanılmıştır. Bazı durumlarda burun etinin en arka tarafının kesilmesi gerekebilmektedir.

Burun eti ameliyatının süresi
Burun eti ameliyatı, genellikle birkaç dakika sürmektedir. Beraberinde endoskopik sinüzit ameliyatı (Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS)), Kıkırdak Eğriliği Ameliyatı (Septoplasti ya da SMR) gibi ameliyatlar yapıldığında ameliyat süresi uzamaktadır.

Tamponsuz burun eti ameliyatı
Burun eti ameliyatı (konka radyofrekansı, konka rf), doku direnci ölçen cihazlarla ve mimimal mukozal travma ile yapıldığında genellikle tampon konulmadan işlem sonlandırılmaktadır. Hipertansiyonu olan, burun kanaması ve damar hastalığı hikayesi olan hastalarda ameliyat sonrası tampon konulması daha uygun olabilmektedir.

Burun eti ameliyatı sonrası

Burun eti ameliyatı sonrasında burun önünden ve geniz bölgesinden damlama ya da sızıntı şeklinde kanamalar görülebilir.

Ameliyat sonrası genellikle kafa bölgesindeki kan basıncının azaltılması amacıyla hastanın başının vücuduna göre yukarıda olması sağlanarak yatış pozisyonu verilmesi uygundur.

Hastanın bulunduğu oda sıcaklığı ve aynı şekilde duş alırken yüz bölgesine uygulanan suyun sıcaklığı fazla olmamalıdır. Sıcak ortamda burun damarlarının genişliği artacağından kanama miktarı artabilmektedir. Bu sızıntı şeklindeki kanamalar günler içerisinde azalacaktır. Ameliyat sonrası tansiyonu arttıracak egzersiz, sportif faaliyet ve mesleki görevler ilk 10 gün sakıncalıdır.

Ameliyatı sonrası iyileşmeyi hızlandıran en önemli faktör burun içerisinin okyanus suları ya da diğer tuzlu sularla yıkanmasıdır. Okyanus suları, ortaya çıkan pıhtıların uzaklaştırılmasını, mukozal hücrelerin beslenmesinin arttırılmasını ve mikroorganizmaların uzaklaştırılmasını sağlamaktadır. Ameliyat sonrası ilk birkaç hafta burun içerisinde kuruluk hissi ve kabuklanma olması çoğu hasta tarafından ifade edilmektedir. Bu nedenle Rinopantenina Damla, Siccnasal Merhem gibi burun içi nemlendiriciler de faydalı olabilmektedir.

Burun eti ameliyatı fiyatı
Burun eti ameliyatının fiyatı kullanılan malzeme ve hastaneye göre değişmektedir. Doku direnci ölçen ve mukozal hasarı en aza indirilen modern cihazların probları her hastada ayrı kullanılmaktadır.

Etiketler: ,
Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!