Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Blog » Burun Eti Ameliyatı Ne Kadar Sürer
Burun Eti Ameliyatı Ne Kadar Sürer
Ana Resim

Burun eti ameliyatı öncesinde hastaya yapılan muayene sırasında ameliyatın nasıl gerçekleşeceği belirlenir. Genellikle hastalarımıza uyguladığımız yöntemlerden biri olan radyo-frekans yöntemini kullanırız. Bildiğiniz gibi burun etimiz vücudun kliması gibidir. Burun etimiz havanın geçişinde hem nemlenmesini hem de ısınmasını sağlıyor. Bu mükemmel yapı vücudun ısı ayarına göre %70 oranında su buharını doldurup havanın akciğere ulaşmasını sağlamaktadır.

Burun eti ameliyatı yöntemleri

1)Radyofrekans Yöntemi: Burnumuzun içerisindeki boşluklarının yan duvarlarında yer alan alt konkaların mukozası altındaki yumuşak dokular içerisine özel bir cihaz ile radyofrekans enerjisi verilmesi sonucunda oluşan ısı hasarının büzülme ve sertleşmeye yol açarak iyileşmesi prensibine dayanır. Bu işlemi takiben 4 ile 6 hafta içinde oluşan bu sert iyileşme dokusu etlerde küçülmenin yanı sıra dış uyaranlarla ya da vücut pozisyonu ile oluşan genişlemeleri de ciddi derecede önlemektedir.

Herhangi bir patolojik müdahale gerektirmeyen hastalarda alt burun eti radyofrekans yöntemi ofis şartlarında bölgesel anestezi altında yapılabilmektedir. Yapılan bu işlemde burun etinde büzülerek küçülme oluşmaktadır.

Yaklaşık olarak 5-10 dakika süren burun eti radyofrekans işlemi estetik ya da fonksiyonel amaçlı operasyon yapılan (burun ameliyatları, kronik sinüzite yönelik ameliyatlar ve burun tıkanıklığı şikâyeti) hastalarda da ameliyat sırasında da kolaylıkla yapılabilmektedir.

Operasyon sırasında burun etinde kesilme olmayacağından işlem sonrası kanama olmamaktadır. Bu nedenle tampon uygulanması gerek kalmamaktadır.

Bölgesel anestezi sonrasında işlem sırasında ve sonrasında kesinlikle ağrı hissedilmez. Bu uygulama sonrasında hastalar hemen günlük aktivitelerine geri dönebilmektedirler.

Burun tıkanıklığı hayat kalitemiz üzerinde çok ciddi rol oynamaktadır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için tercih edebileceğimiz son derece güvenli ve konforlu bu ameliyatın tek seansta başarı oranı %80 civarındadır. Ameliyat sonrasında erken dönemde oluşabilecek şişlik ve mukozal yüzeyde oluşabilecek şişliklerden ya da yaraların iyileşmesinden kaynaklı kabuklanma nedeni ile burun tıkanıklığında artma söz konusu olabilir. Beklenen sonuçları almak için 2-3 hafta beklemelisiniz. Kesin sonuç 6. ve 8. haftalarda ortaya çıkmaktadır. Hastaların 1/5 inde işlem tekrarlanabilmektedir.

2)Endoskopik Konka Redüksiyonu Yöntemi: Alt burun eti mukozası altındaki yumuşak dokuların, alt burun etinin deforme bölümlerinin ya da burun eti kemiğinin kısmen çıkartılması işlemidir.

Bu yöntem genellikle konkaların büyüklüğünde yumuşak doku kısmından çok; burun eti içerisindeki kemiğin önemli etken olduğu, radyofrekans uygulamaları ile isten sonucun alınamadığı, burun etinin aşırı büyük ya da deforme olduğu veya radyofrekans işleminin tekrarlama ihtimali nedeni ile tercih edilmediği durumlarda uygulanmaktadır.

İşlem genellikle genel anestezi altında yapılmakta ve mikrodebrider teknolojisi ile uygulandığında 5-10 dakika civarında sürmektedir. Burun etlerine yönelik geliştirilen yeni mikrodebrider cihazlarının boyutları çok küçük olması sayesinde işlem sırasında mukoza bütünlüğü bozulmadığından kanama riski azalmakta ve endoskopik redüksiyon ameliyatları da tampon kullanılmadan gerçekleştirilebilmektedir. Konkaların zengin kan damarı içeriği nedeni ile ameliyat sonrasında kanama ihtimaline karşı hastaların 72 saat boyunca istirahat etmeleri önerilmektedir.

Son derece etkili bir metot olan Endoskopik konka redüksiyonu ameliyatını takiben etlerde çok büyük ölçüde küçülme olmakta. Yeni mikrodebriderler sayesinde alt burun etlerinin geri bölümlerine de ulaşılmakta ve bu kısımları genişlemiş yâda aşınma olmuş alt konkalarda da başarı ile küçültme yapılabilmektedir. Bu durumdaki bazı hastalarda alt konka arka kısmına kısmi çıkartma ve ya radyofrekans uygulanması da tercih edilebilmekte.

Endoskopik redüksiyon yöntemi konka mukozasını koruyan bir teknik olduğundan alerjik rinit, vazomotor rinit benzeri tanıları olan, sürekli şekilde havanın kuru ve kirli bulunduğu, sigara dumanlı ya da soğuk ortamlarda bulunan yada damar genişletici ilaçlar kullanan hastalarda uzun çağda alt konkalarda tekrar büyüme olabilmekte. Bu durumdaki hastalarda bölgesel anestezi ile radyofrekans uygulaması oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

Burun eti ameliyatı hakkında daha detaylı bilgi almak için formlara mesaj bırakınız. Dilerseniz verilen numaraları kullanarak ta bizlere ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!