Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Blog » Burun Eti Ameliyatı Olanlar
Burun Eti Ameliyatı Olanlar
Ana Resim

Burun eti ameliyatı ülkemizde en sık yapılan ameliyatlardan birisidir. Burun eti ameliyatı burun eti büyümesi ile beraberinde gelen şikayetlere bağlı olarak bu şikayetlerin ortadan kaldırılmasına yönelik bir operasyondur. Ayrıca burun açıcı spreylerin uzun vadeli kullanımlarına bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalık olan “Rhinitis Medicamentosa” karşısında hasta performansını artırmak için de yapılabilmektedir.

Neden Burun Eti Ameliyatı Olmalıyız?

Burun eti büyümesi insanın günlük yaşantısındaki kalitesini direkt etkileyen bir durumdur. Örneğin merdiven çıkarken zorlanma, yürürken erken yorulma, boğazda kuruluk, uykudan yorgun bir biçimde uyanma, sık farenjit olma gibi durumlar burun eti büyümesinin sonuçlarıdır. Ancak bu ameliyat korkulacak bir ameliyat değildir. Bu gibi şikayetleri ortadan kaldırma amaçlı minimal travmatik burun eti küçültme işlemidir.

Burun eti ameliyatı lokal ya da duruma göre genel anestezi altında yapılabilmektedir. Bu işlem doku direncini ölçen modern radyofrekans aletleri ile yapılabilmektedir. Kimi durumlarda burun etinin arka tarafının kesilmesi gerekebiliyor. Burun eti ameliyatı genelde baktığımızda sadece birkaç dakika sürebilmektedir. Burun eti ameliyatı ile birlikte kombin olarak  kıkırdak eğriliği ameliyatı, endoskopik sinüzit ameliyatı, endoskopik sinüs cerrahisi gibi ameliyatlar da yapılabilir. Ancak bu durumda operasyon biraz daha zaman alacaktır.

Ameliyat Sonrası Rahat Bir Nefes Alın

Burun ameliyatı sonrası süreçte ise burun önünden ve geniz bölgesinden damlama ya da sızıntı şeklinde kanamalar görülebilir. Burun eti ameliyatı olanlar bu durumda herhangi bir endişeye kapılmasınlar. Bu olağan bir süreçtir. Operasyon sonrası kafa bölgesindeki kan basıncının azaltılması amacıyla hastanın başının vücuduna göre yukarıda olması sağlanır ve yatış pozisyonu uygulatılır ki bu da sürecin rahat atlatılması açısından önemlidir.

Hasta iyileşme sürecindeyken hastanın bulunduğu odanın sıcaklığı ve yüz bölgesine uygulanan suyun sıcaklığı fazla olmamalıdır. Bilindiği gibi sıcak ortamda damarlar genişler. Bu sayede kanamalar görülebilir. Bu kanamalar günler içerisinde azalma gösterecektir. Burun eti ameliyatı sonrası ilk 10 gün sportif faaliyetler ve egzersiz gibi aktivitelere ara verilmelidir.

Etiketler: ,
Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!