Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Burun Hastalıkları » Burun Eti Ameliyatı Öncesi Ve Sonrası
Burun Eti Ameliyatı Öncesi Ve Sonrası
Ana Resim

Burun insan vücudunda fiziksel olarak olduğu kadar işlevsel olarak da son derece önemli bir organdır. Burunda meydana gelebilecek her türlü sorun ve rahatsızlık hastanın hayat kalitesini ciddi oranda düşürecektir. Bu yüzden burun bölgesinde oluşacak sorunlara anında müdahale etmek gerekmektedir.

Konkalar sağ ve sol tarafa eşit dağılmıştır ve toplamda 6 tanedir. Burunda bulunan konka adlı etler solunum sırasında yardımcı bir rol oynamaktadır. Bulunulan ortamın sıcaklığına ve alerji durumuna göre bu etler büyür veya küçülür. Bunların dışında sinüzit ve burun kemiği eğriliği gibi bazı burun hastalıkları da konkaların büyümesine neden olabilmektedir.

Burun eti büyümesi daha çok sigara ve benzeri tütün ürünleri kullanan ve alerjik rahatsızlıkları bulunan hastalarda görülmektedir.

Burun eti (konka) büyümesinin en yaygın görülen belirtisi burun tıkanıklığı ve buna bağlı olarak uyku bozukluklarıdır. Ancak konka büyümesi teşhisi koyulabilmesi için hastanın muayene edilmesi şarttır.

Konka Büyümesi Ameliyatının Öncesi Ve Sonrası

Burun etinin büyümesi ilaçlarla tedaviye yanıt vermediği zaman ameliyata başvurulur.

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi ameliyat öncesinde 1 hafta boyunca kan sulandırıcı ilaçlar bırakılır. Bunun yanında ameliyattan daha iyi sonuçlar almak adına ameliyat öncesinde ve sonrasında bir süre boyunca sigara ve alkol ürünlerinden uzak durulmalıdır. Bu aynı zamanda ameliyat sonrası iyileşme sürecini kısaltan bir etkendir. Sürekli görülen bir durum olmamakla birlikte bazı hastalarda ameliyat sonrası kanamalar görülebilmektedir.

Müdahale esnasında genel anestezi kullanılmaktadır. Ancak hastanın isteği ve doktorun onayı olması durumunda lokal anestezi de kullanılabilir.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci ortalama 1.5-2 ay sürmektedir.

Burun eti büyümesi ameliyatları farklı yöntemlerle yapılabilmektedir. Teknolojinin bugünkü kadar gelişmesinden önce ameliyat öncesinde burun etleri kesilerek çıkartılırdı. Ancak teknolojinin gelişmesiyle radyofrekans ve lazerle tedavi yöntemleri de kullanılmaya başlanmıştır.

Konka Ameliyatı SGK Tarafından Karşılanır mı?

Evet. Bu ameliyat SGK tarafından karşılanmaktadır. Ancak bazı hastalar burun eti büyüme ameliyatının yanında bazı estetik ameliyatlarda yaptırmaktadır. Bu gibi durumlarda muayene sonrası hastaneyle görüşmek gerekmektedir.

Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!