Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Blog » Burun Eti Baş Ağrısı Yapar Mı?
Burun Eti Baş Ağrısı Yapar Mı?
Ana Resim

Ayda bir veya birden fazla şiddetli baş ağrısı ile karşılaşanların oranı azımsanmayacak derecede. Bu durum akabinde insanlar kutu kutu ilaç içiyorlar ancak bu stabil durum kendisini yineliyor. Bu durumda yapılacak en mantıklı hareket bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmak olacaktır. Çünkü baş ağrısı burundaki eğrilik veya burun eti büyümesi kaynaklı olabilmektedir. Yapılacak ufak testlerle sorunun burundan kaynaklanıp kaynaklanmadığı rahatlıkla saptanır ve uzman doktor ona göre tedavi yöntemini uygular.

Baş ağrısının ilk tanısını yapacak birim Nöroloji’dir. Nöroloji kliniğinde yapılacak testler ile sorunun kafa yapısı veya beyin ile alakalı olup olmadığı saptanacaktır. Fakat sonuç alınamıyorsa durum kulak burun boğaz uzmanlarına başvurmayı gerektirir. Baş ağrısını ortaya çıkarabilecek bazı faktörlerin etkin olması gerekir. Bazı insanlarda boyun bölgesi ve sinüs boşlukları tetik mekanizmasını çalıştırabilmektedir. Örnek olarak sinüs yan duvarlarına batan bir kemik, burunda deviasyon, burun etlerinin aşırı şiş olması ve bunun sonucunda sinir dallarının baskıya maruz kalması baş ağrılarına sebep olabilmektedir. Bu durum kendini yineleyen bir şekilde devam eder ve kişi günlük yaşantısındaki kaliteyi kaybeder.

Cerrahi Yöntem ile Sorunu Ortadan Kaldırın

Burun eti ameliyatı uygun koşullarda uygun bir sağlık kuruluşunda rahatlıkla yapılabilmektedir. Ameliyat lokal veya genel anestezi altında yapılabilmektedir. Eğer bir burun kemiği eğriliği söz konusu ise ağrıya yol açan sinire baskı yapan burun kemiği eğriliğini düzeltmek gerekir. Şayet durum burun eti şişmesi ise fazla olan dokular küçültülür. Ameliyat sonrası hasta evine rahatlıkla gidebilmektedir. Yani sabah ameliyat olan biri akşamında evinde istirahat edebilir. Operasyon sonrası kişinin burnunda rahatlama olacak ve kişi rahat nefes alabilecektir. Bu şekilde baş ağrılarının önüne de geçilmiş olacaktır.

Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!