Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Blog » Burun Eti Bitkisel Çözümü Var Mıdır?
Burun Eti Bitkisel Çözümü Var Mıdır?
Ana Resim

Burun eti dediğimiz doku herkeste olan konka adı verilen dokulardır. Burun kanallarının her iki yanında ve dış kısımlarında konuşlanırlar. Burun eti solunum için çok önemlidir. Solunum esnasında havayı nemlendirir. Bunun yanında ıslak bir yapıda olduğundan burun için yapısının da nemli kalmasına yardımcıdır. Ancak bu etin olması gerekenden fazla büyük olduğu durumlarda nefes almada zorluk yaşanabilir. Konuşurken, gülerken, nefes alırken ses çıkmasına neden olabilir. Bu gibi burun eti büyümesi durumlarında burun etinin küçültülmesine yönelik tedavilere başvurulur.

Burun eti büyümesinin ilk belirtisi nefes almada yaşanan zorluklardır. Burundan nefes almanın zorlaştığı durumlarda geceleri uyurken horlama gibi durumlar ortaya çıkar. Ağızdan sıklıkla nefes alınması gibi durumlarda boğazda kuruluk görülür. Bunlarla beraber gece terlemesi, kötü nefes kokusu da belirtilere örnektir. Bu belirtilerin şiddeti burun etinin büyüklük oranı ile paralel gelişir. İlk zamanlar belirtiler fark edilmeyecek kadar az olsa da etin giderek büyümesi ile belirtiler şiddetlenecektir.

Önce İlaç, Sonra Cerrahi Tedavi

Burun etinin büyüklüğüne göre seçilecek tedavi yöntemi belirlenir. Hafif ve orta dereceli büyüklüklerde ilaç tedavisi uygulanabilir. Burun eti bitkisel çözümü arayanlar için ideal yöntem ilaç tedavisidir. Çünkü ilaçlar bilindiği gibi bitki özleri ile üretilmektedir. Bu nedenle ilaç tedavisi de bir nevi bitkisel tedavidir. Ancak uzman doktorun uyguladığı ilaç tedavisi bu büyümeye engel olamıyor ve durum şiddetleniyorsa cerrahi yönteme başvurulmalıdır.

Cerrahi yöntem uygulanacak ise öncesinde anestezi türü belirlenir. Bazı hastalara lokal anestezi yeterken bazı hastalar için genel anestezi daha uygundur. Ardından operasyon başlar. Burun içerisinde kesiler yapılır ve fazla et profesyonel bir şekilde alınır. Kesiler tekrar dikilir ve operasyon sonuçlandırılır. Duruma göre ameliyat 30-40 dakika kadar sürer.

Cerrahi operasyon gibi duruma bağlı olarak lazer operasyonları da uygulanabilmektedir. Ancak bu tedavi yöntemi hastanın durumuna ve doktorun muayene sonucundaki verilerine göre değişebilir.

Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!