Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Blog » Burun Eti Burnu Büyütür Mü?
Burun Eti Burnu Büyütür Mü?
Ana Resim

Sağlıklı bir insanda toplam altı adet burun eti bulunmaktadır. Bunları üçü bir tarafta diğerleri öbür taraftadır. Polipler olsun geniz eti olsun sonradan oluşan ve vücuda faydası olmayan dokulardır. Burun etleri solunum yolları için önemli dokulardır. Burun etleri soluduğumuz havayı nemlendirir, ısıtır ve temizlerler. Bir tür süzgeç görevi denebilir. Fakat bazı durumlarda burun etlerinde büyüme görülebilir.

Burun etlerindeki büyüme hafif veya orta dereceli ise mutlaka ilaç tedavisine başvurulmalıdır. Çünkü bu tip büyümelerin ilaçla küçültülme ihtimali mevcuttur. Ancak burun eti ilaçla küçültülemeyecek kadar büyük ise ilaç tedavisi dışındaki tedavi yöntemlerine yönelmek gerekmektedir. Burun eti burnun iç kısımlarında bir genişleme gösterir. Bu genişleme büyüklük olarak adlandırılabilir ancak dışarıdan bakıldığında büyük bir fark görülmemektedir.

Burun Eti Büyümesi ile Uygulanacak Tedavi Yöntemleri

Peki burun etinin ilaçlarla tedavi edilemediği zamanlarda hangi yöntem uygulanmalıdır? Son zamanlarda sıklıkla kullanılan radyofrekans işlemi burun etini küçültmek amacıyla kullanılabilir. Radyofrekans dediğimiz uygulama sağlık kuruluşlarında yapılabilen, ağrı ya da sızı hissettirmeyen oldukça basit ve kullanışlı bir yöntemdir. Radyofrekans tedavisi sonrası kişinin çalışma aktivitesi de engellenmemiş olur. İstirahate bile gerek duymadan kişi günlük yaşamına ve işlerine hızlı bir şekilde dönebilmektedir.

Ancak burun eti büyümesinde ne ilaç ne de radyofrekans yöntemi çare olmadıysa o zaman ameliyat gerekmektedir. Ameliyat lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilir ve kişinin nefes almasını zorlayan büyümüş kısım küçültülür. Ancak burada uzman doktorun profesyonelliği önemlidir. Burun etinde yalnızca yeteri kadar burun eti alınmalıdır. Fazla alınacak burun eti hastayı olumsuz yönde etkileyecektir. Burun eti tedavisi donanımlı bir sağlık kurumunda, alanında deneyimli cerrahlar ile başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!