Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Blog » Burun Eti Geniz Akıntısı Yapar Mı?
Burun Eti Geniz Akıntısı Yapar Mı?
Ana Resim

Burun eti dediğimiz konkalar bazı durumlarda büyür ve kişinin yaşam kalitesini minimuma düşürür. Konkalar burnun normal işleyişine göre büyüyen ve küçülen organlardır. Fakat ortada burun tıkanıklığı yapacak kadar bir büyüme söz konusu ise bu durum normal değildir. Bunun sebebi genellikle alerjik veya iltihabi durumlar olabilmektedir. Bu tür büyümeler genel olarak alt konkalarda görülmektedir. Orta konkada büyüme söz konusu ancak hava kisti bulunması ile gelişir.

Konka büyümesinin en bariz belirtisi burun tıkanıklığıdır. Bu tıkanıklık tek taraftan olabileceği gibi iki taraftan da olabilir. Hasta hangi tarafa yatarsa o tarafta daha fazla tıkanıklık olduğu gözlemlenir. Burun tıkanıklığı dışında geniz akıntısı da bir başka belirtidir.  Horlama, sinüzit ve alerjiye bağlı şikayetler nüksedebilir.

Muayene ve Uygulanacak Tedavinin Seçilme Süreci

Muayene esnasında alt konkalardaki büyüme uzman doktor tarafından fark edilecektir. Ancak orta konka büyümesini fark etmek biraz daha zordur. Büyüme görüldüğü takdirde konkaların küçültülmesi işlemi uygulanmalıdır. Konkaların küçültülmesi için ilk önce ilaç tedavisine başvurulur. Kortizonlu burun spreyleri bu konuda etkilidir. Bazı durumlarda direk konkanın içine de enjekte uygulanabilir. Fakat ilaç tedavisi yeterli gelmez ise sıklıkla cerrahi operasyon tercih edilir.

Konkaları küçültmek için farklı ameliyat yöntemleri vardır. Bunlar içerisinde konkaların yakılması işlemi, dışa doğru kırılması işlemi vardır. Ancak en etkili yöntem konkanın kısmen veya tamamen çıkarılması işlemidir. Son dönemde radyofrekans dalgaları kullanılarak küçültme işlemleri de uygulanmaktadır. Unutulmaması gereken şey konkanın çıkarılması işlemi dışındaki diğer tedavi yöntemlerinde konkada yeniden büyüme görülme olasılığının olduğudur. Ameliyat hemen genel hem de lokal anestezi altında başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Ameliyat sonrasında burun içerisinde tampon yerleştirilebilir. Burnun dış tarafında herhangi bir ameliyat izi söz konusu olmaz.

Ameliyat sonrası hasta herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmaz. Tampon neticesinden biraz baş ağrısı veya huzursuzluk gibi durumlarla karşılaşılabilir. Tampon çıkarım sonrası burun içerisinde kabuklanma olabilir. Uzman doktor bunu kendi yöntemleri ile uygun bulduğu şekilde temizleyecektir. Hasta hızlı bir şekilde gündelik yaşamına döner ve sağlıklı bir şekilde hayatına devam eder.

Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!