Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Blog » Burun Eti Kilo Yapar Mı?
Burun Eti Kilo Yapar Mı?
Ana Resim

Burun eti dediğimiz yapı sinüslerim hemen önünde bulunan ve şeklen üzüme benzeyen konka adı verilen et parçalarıdır. Üst üste dururlar ve bu nedenle alt konka, orta konka ve üst konka gibi isimlerle anılırlar.  Burun etinin görevi burundan solunan havayı temizlemektir ve akciğerlere temiz bir şekilde ulaştırmaktır. Bu bağlamda bir klima görevi üstlendiğini söylemek mümkündür. Bu sebeple burun oldukça önemli bir organdır. Sağlıklı bir havayı ciğerlere iletmek açısından dikkat edilmesi gereken hususları vardır. Bunlardan birisi ve en önemlisi de burun eti büyümesi dediğimiz durum.

Burun eti sıcak veya soğuk havaya bağlı olarak büyür ve küçülür. Soğuk havalarda büyüyen burun eti sıcak havalarda küçülür. Soğuk havalarda burnumuzun tıkanmasının yegane sebebi de budur. Ancak çeşitli nedenlerde dolayı bazen burun eti sürekli olarak büyüme gösterir ve küçülmez. Bu gibi durumlar sağlık açısından oldukça sıkıntılı durumlar ortaya çıkarırlar. Örneğin gece uykumuzda rahat nefes alamadığımız için ağızdan nefes alırız ve bu da uyku kalitesini etkiler. Sabahları yorgun uyanmaya ve halsizliğe sebep olurlar. Burun eti kilo alımından ziyade düzensiz uykuya neden olduğundan dolayı kilo kaybına neden olabilir. Gün içerisinde uykulu bir şekilde dolaşır daima yorgun oluruz. Bu gibi olumsuz durumlardan kurtulmak açısından mutlaka gerekli tedavinin uygulanması gerekir.

Toplumun %50’sinden fazlası nefes darlığı çekiyor

Yapılan çalışmalar toplumda burun eti şikayetiyle doktora başvuran hastaların azımsanmayacak kadar çok olduğunu göstermektedir. Eğer kronik bir şekilde burundan nefes almak zorlaştıysa mutlaka uzman bir Kulak Burun Boğaz doktoruna görünmek gerekir. Uzman doktor yapacağı muayene ile birlikte hastalığın durumuna ve tedavisine yönelik bilgilendirme yapacaktır. Genellikle ilk aşamada ilaç tedavisi uygulayan uzman doktorlar şayet et fazla büyükse radyofrekans yöntemi ile küçültme ya da cerrahi tedavi ile burun etini alma yöntemine başvururlar. Genellikle burun eti ameliyatı en kesin çözümü sunar.

Burun eti ameliyatı ile burun içerisindeki büyüyen kesim alınır ve burnun rahatlaması sağlanır. Burun eti aldırmak herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz. Operasyon sonrası ise hijyene dikkat edilmelidir. Sigarayı bırakmak, elleri sık sık yıkamak ve alerjilere karşı doktorunuzdan yardım istemek önemlidir.

Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!