Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Blog » Burun Eti Neden Olur?
Burun Eti Neden Olur?
Ana Resim

Bilindiği gibi burnun sadece tek bir işlevi değil, pek çok faydalı işlevi vardır. Öncelikle burun vücudunun adeta bir klimasıdır. Koku almanın yanında solunan havayı filtreler ve mikrop gibi toz gibi elementlerden ayırarak ısıtır ve vücut sıcaklığına getirir. Ve neticede akciğerleriize tertemiz bir hava gider. Bu saydığımız işlemleri saniyeler içerisinde havanın durumuna göre sağlıklı bir şekilde yapar.

Burun solunumu çok önemlidir. Çünkü vücut rahatlığı ancak bu şekilde sağlanır. Burnun içerisinde konka dediğimiz ve solunan havayı akciğere ileten, adeta bir termostat gibi çalışan, içleri kan damar ağları ile dolu etler bulunmaktadır. Bu etlerin şişmesi ya da küçülmesi ortamın sıcaklığı ile bağlantılıdır. Havalar soğuduğunda kan damarlarının içerisi kan ile dolar ve şişerler. Bu şekilde solunan soğuk havayı da ısıtırlar. Havaların sıcak olduğunda ise kan damarlarında çekilme görülür ve etler küçülür. Bu şekilde solunan hava vücut sıcaklığına düşürülmüş olur. Bu etleri ve burun iç kısmını kaplayan mukoza doku tabakası içinde salgı hücreleri bulunur. Bu sümük dediğimiz sıvıyı salgılamaktadır.

Burun Bir Makine Gibi Çalışır

Sümük dediğimiz bu salgılar havadaki toz ve mikropları tutar, temizler. Bununla birlikte burun içerisindeki konkalar hava ile temasa girer girmez akciğer hava keseleri otomatikman açılır ve herhangi ekstra bir efor sarf etmeden temiz hava akciğerlere iletilir.

Burun deliklerinden her biri 2-3 saatlik bir arayla açılıp kapanırlar. Bu şekilde akciğerlerin çalışması düzenlenir. Normal bir durumda burun deliklerinin ikisi birden tam açıklık göstermez. Bu tamamen doğal ve fizyolojik bir durumdur. Burun yapısında herhangi bir sorun olmayan normal bir insan bu gibi bir durumun farkına varamaz.

Açık durumda olan burun deliği tarafındaki akciğer daha fazla hava alır ve açılarak çalışır. Bu durumda diğeri dinlenmeye çekilecektir. Bu program dahilinde gün içerisinde burun sayesinde akciğerleri dönüşümlü olarak çalıştırılmış olur.

Burun Etinin Büyüme Sebebi Nedir?

Burun içerisindeki konka yani etler sol ve sağ burun boşluğunda üçer tane olmak üzere toplamda altı tanedirler. Alt konka dediğimiz etli kısım burnun en altında ve en çok çalışan organdır. Solunacak olan havanın kirli, sıcak ya da soğukluk durumuna göre büyüyüp küçülme gösterir. Alerjisi olan hastalarda daha hassas bir durum söz konusudur. Polen, küf, mantar gibi nedenlerden dolayı burun etleri daha fazla büyüme gösterir. Ayrıca sinüzit ya da sigara alışkanlığı gibi durumlar burun etlerinde şişme gösterirler.

Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!