Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Blog » Burun Eti Nefes Darlığı Yapar Mı?
Burun Eti Nefes Darlığı Yapar Mı?
Ana Resim

Burun eti nedeniyle nefes darlığı yaşayan pek çok hasta soluğu kulak burun boğaz uzmanlarında almaktadır. Günümüzde en sık yapılan ameliyatlardan birisi burun eti ameliyatıdır. Burunda en çok çalışan kısım burnun alt kısmında konuşlanan konka adı verilen organdır. Alınan havanın sıcak, soğuk ya da kirli oluşuna göre büyüyüp küçülme gösterirler. Alerjik bir durum söz konusu ise küf, toz veya mantar solunduğunda burun etlerinin en fazla alttaki kısımları şişer. Sigara kullanımı ve hava kirliliği burun etlerinde şişmeye yol açmaktadır.

Burun Eti Büyümesini Nasıl Anlarım?

Burun eti büyümesi çeşitli belirtiler dahilinde kendisini gösterir. En açık belirtilerinden birisi sıklıkla gerçekleşen burun tıkanıklığıdır. Bu kişide nefes darlığına sebep olmaktadır. Burundan hava yeteri kadar alınamadığı takdirde kişi ağzından nefes almaya yönelmektedir. Bu durum ağız içi ve üst solunum yollarını da kurutur. Bir diğer belirti de uyku esnasında horlamadır. Aynı şekilde sabahları yorgun kalkma, burun tıkanıklığı beraberinde ağızdan nefes alma ve yeterli oksijeni alamama ile kendisini gösterir.

Burun Eti Büyümesinde Nasıl bir Tedavi İzlenmeli?

İlk olarak yapılacak muayeneler ile doktor da uygun görürse ilaç tedavilerine yönelinir. Ancak ilaç tedavisinin yetmediği zamanlarda cerrahi tedaviye başvurulur. Bu ameliyatta olması gerektiğinden daha büyük duruma gelmiş konkalar küçültülerek normal boyutlarına getirilir.

Geçen yıllarda bu konkalar kesilerek tamamen çıkartılıyordu. Fakat sonuçlar gösterdi ki konkaların tamamının çıkarılması burunda kabuklanma, kuruma ve alınan havayı hissedememe gibi durumları beraberinde getirmiştir. Burun açık olmasına rağmen burunda tıkanıklık hisseden hastaların olduğu saptanmıştır. Bu sebeple burunda sadece yeterli miktarda küçültülme yapılmalıdır.

Günümüzde lazer ya da radyofrekans dalgaları ile konkaların küçültülmesi sağlanabilir. Burun etlerinin çok büyüdüğü durumlarda bu yöntemler ile iki ya da üç seanslık bir uygulama söz konusudur. Bunun sebebi yüksek enerji verildiği takdirde burun etinde yanma ya da etin tamamen kömürleşmesi gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple iki veya üç seans uygun olarak görülmüştür.

Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!