Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Blog » Burun Eti Sesi Etkiler Mi?
Burun Eti Sesi Etkiler Mi?
Ana Resim

Burun eti günümüzde başarılı operasyonlar dahilinde tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur. Bilindiği gibi burnun gerisinde bulunan konka dediğimiz organlar havayı ısıtarak ve temizleyerek akciğerlere iletilmesini sağlar. Ancak konkalar çeşitli nedenlerden büyüdüğünde mutlaka küçültülme işlemi uygulanmalıdır. Uygulanmadığı takdirde kişide nefes darlığı, horlama, gece ağızdan nefes alma ve akabinde ağızda kuruluk, gece yeteri kadar uykuyu alamama ve yorgun kalkma gibi durumlar ortaya çıkar.

Burun eti büyümüş ise kişinin nefes almasını zorlaştırmanın yanında seste bir boğukluk meydana getirirler. Burun eti büyümüş olan bir insanı sesinden bile ayırt etmeniz mümkün hale gelir. Genizden konuşur ve burnu sürekli tıkanık şekildedir. Kişinin fizyolojik ve sosyolojik hayatını oldukça etkileyen bu durumun belirtiler dahilinde mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Ameliyattan Korkmayın

Büyümüş olan burun etleri günümüzde pratik operasyonlar ile tedavi edilebilmektedir. Muayene ile uzman doktorun uygun gördüğü koşullarda ilaçla tedavi yöntemi kullanılarak büyümüş olan konkaların küçültülmesi sağlanabilir. Günümüzde popüler olan radyo frekans dalgaları ya da lazer yöntemleri ile de yine konkaların istenen küçük boyuta gelmesi sağlanabilir. Ancak ileri derecede bir durum söz konusu ise hastanın cerrahi müdahaleye başvurması gerekebilir.

Burundan Nefes Alamamak Hayatı Kötü Etkiliyor

Burnundan nefes alamayan kimse ağızdan nefes almaya başlar ve bu da ağız kuruluğuna, geceleri yeterli oksijeni alamama gibi olumsuz durumların oluşmasına neden olur. Bu sebeple uzmanlar belirtiler dahilinde mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına gidilmesi gerektiğini vurguluyorlar. Ülkemizde burun tıkanıklığı ve burun eti büyümesi ile karşılaşan hasta oranı oldukça fazladır. Fizyolojik ve çevresel etkenler ile ortaya çıkan bu olumsuz durumu donanımlı bir sağlık kurumunda, alanında uzman bir doktor ile ortadan kaldırmak mümkündür. Lokal veya duruma göre genel anestezi altında yapılacak işlemlerde hasta herhangi bir ağrı ya da sızı ile karşılaşmadan aynı gün hastaneden taburcu olabilmektedir.

Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!