Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Blog » Burun Eti Şişmesi Nedir?
Burun Eti Şişmesi Nedir?
Ana Resim

Burun eti şişmesi çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilen günlük yaşantıda oldukça rahatsızlık veren bir hastalık belirtisidir. Bazı insanlar burunlarının bir tarafında şiddetli ağrı ve kızarıklık yaşarlar. Başka bir kısım da burunlarında tıkanma hissi ile birlikte sürekli akması hissine kapılırlar. Bu durum o kadar şiddetlenebilir ki bazen ağrı yanağa, göz ve hatta boyun bölgesine kadar sıçrayabilir. Burun eti şişmesi ile birlikte baş, diş ve yüz ağrıları sıklıkla kendisini göstermektedir.

Burun Etim Neden Büyüyor?

Mukozal membranlar dediğimiz kısım burun etini kapsayan kan damarlarının büyük kısmını içermektedir. Çeşitli faktörler burun etinin büyümesini tetikleyebilir. Sonuç itibarı ile burun eti; alerjenler, sıcaklık değişimleri, kimyasallar veya fiziksel tahribe bağlı olarak zarar görebilmektedir. Bu saydığımız etkenler ile burun etinde şişme görülür. Burun etindeki bu büyüme tedavi sonrasında normal boyutuna dönecektir.

Burun eti büyümesi ile birlikte kişide nefes alma zorlaşır. Sinüzit hastalarında ise durum daha vahim olabilir. Sinüzit hastalığı ile birlikte burun eti şişmesi beraberinde daha rahatsız edici semptomları getirir. Yine burun eti şişmesi yaşayan hastalarda çabuk yorulma ve nefes nefese kalma, horlama gibi belirtiler ortaya çıkar. Eğer bu şişme durumu kronik sinüs enfeksiyonu ile bağlantılı ise burun kanaması gibi durumlar da görülebilir.

Burun Eti Normal Boyutlara Getirilmelidir

Alt konka hipertrofisi yani alt burun etlerinin büyümesi için tıbbı müdahale gerekmektedir. Uzman doktorun uygulayacağı tedavi ile birlikte burun mukozasının neden olduğu şişlik azaltılabilmektedir. Şişme azaltıldığında hava yolunda rahatlama görülür ve nefes alıp vermedeki zorluk ortadan kalkar. Bununla beraber tuzlu su veya burun spreyi kullanılarak burundaki şişliğin azaltılması sağlanabilir. Ancak bu ilk yöntemler etkili olmaz ise mutlaka cerrahi tedaviye başvurulmalıdır. Burun şişmesine uygulanacak cerrahi yöntem birkaç dakikalık süre zarfında yapılır ve hastanın nefes alması kolaylaştırılır. Günümüzde uygulanan yöntemler ile cerrahi yöntem ile tedavi oldukça hızlı ve sağlıklı bir şekilde yapılabilmektedir.

Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!