Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Blog » Burun Eti Tekrarlar Mı?
Burun Eti Tekrarlar Mı?
Ana Resim

Burun eti dediğimiz oluşum (konka) burun içerisinde her iki yanda bulunan ve alınan havayı temizleyen et parçalarıdır. Bu et parçaları sayesinde dışarıdan alınan hava temizlenmiş olur. Ciğerlere sağlıklı ve temiz hava alınır. Soğuk havalarda konkalar şişer, sıcak havalarda ise küçülür. Bu doğal bir süreçtir. Burun delikleri ise her biri 2-3 saat açılmakla beraber sistemli bir şekilde çalışan mekanizmadır. Burun delikleri sırayla açılıp kapanırlar. Bu da sağlıklı bir devir daime yardımcı olur. Burun deliklerindeki tıkanma ise genellikle burun eti dediğimiz konkaların şişmesi sonucu ortaya çıkar.

Burun eti dediğimiz oluşumlar aslında oldukça kolay bir operasyonla alınabilmektedirler. Yine de burun eti ameliyatı gerekliliğine uzman doktor karar verecektir. Burun eti ile ilgili herhangi bir tereddüt yaşanmamalıdır. Aksine burun eti sorunsalında mutlaka ve acil olarak tedavi yöntemleri araştırılmalıdır. Burun eti ile ilgili ilk aşama genellikle ilaç tedavisi ile küçültülmeye gidilmesidir. Bununla beraber lazer veya radyofrekans dalgaları ile küçültme yöntemleri de uygulanabilir ancak burun eti yeniden büyüme gösterebilir. O nedenle genellikle cerrahi yöntem kesin çözümdür.

Küçük Bir Operasyon ile rahat Bir Nefes Alın

Burun eti ameliyatı uzman cerrahlar tarafından yapılan ve oldukça kısa süreli hızlı, sağlıklı bir ameliyattır. Donanımlı bir sağlık kurumu ve alanında uzman bir cerrah ile aynı günde taburcu olabilirsiniz. Önemli olan gerekli muayenelerin yapılıp ameliyata uygun olunduğunun kararlaştırılmasıdır. Uzman cerrah ortalama yarım saat, bir saatlik bir operasyon ile burunda şişme görülen et parçalarını alacaktır. Bu ameliyat oldukça önemlidir çünkü kişinin normal hayatını doğrudan etkileyen bir hastalığı ortadan kaldırmaktadır.

Lokal ya da genel anestezi altında yapılan bu ameliyat ile herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Hasta aynı gün evine gidip hızlı bir şekilde normal yaşantısına dönebilmektedir. Unutulmamalıdır ki uyku oldukça önemlidir. Uykunun düzenli olması okul ya da iş yaşantısındaki başarı ile doğrudan ilgilidir. O sebeple geceleri solunumda sıkıntılar yaşıyorsanız ve bu kendini tekrarlayan bir hal almışsa mutlaka bir doktora muayene olup tedbiri almalısınız.

Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!