Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Blog » Burun Eti Uyku Bozukluğuna Neden Olur Mu?
Burun Eti Uyku Bozukluğuna Neden Olur Mu?
Ana Resim

Burun eti ameliyatı günümüzde en sık talep alan ameliyatlardan birisidir. Bunun sebebi ise kişinin rahat nefes alamaması ile birlikte ortaya çıkan sıkıntılardır. Rahat nefes alamayan bir insan gece uykusunda huzursuz olur. Geceleri defalarca uyanır ve sabahları yorgun kalkar. Böyle bir şekilde yaşayan öğrenciyi düşünün. Derslerinde ne kadar başarılı olabilir? Ya da yoğun iş temposuna haiz bir kişi ne kadar verimli olabilir? Yani uyku bozukluğu kaçınılmaz olur. Bu sosyal yaşantıyı oldukça yakından etkileyen bir durum olduğundan kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Burun eti dediğimiz oluşum burun içerisindedir. Bu et parçaları herkeste bulunur ve dışarıdan gelen havayı filtrelemeye yardımcı olur. Böylelikle temiz hava ciğerlere iletilmiş olur. Unutulmaması gereken şey ağızdan alınan hava ile burundan alınan havanın farklı olduğudur. Bu farklılık havanın temizlenmesi ile alakalıdır. Ağızdan alınan havada herhangi bir filtreleme söz konusu değildir. Burundan alınan havada ise hava temizlendiği için ciğerlere temiz bir oksijen gider. Bu sebeple gece uykusunda sürekli ağızdan nefes alınıyorsa bu sağlıklı değildir.

Burun Tıkanıklığı Kronik İse Dikkat

Burun tıkanıklığı özellikle kış aylarında hepimizin dert yandığı bir konudur. Bunun sebebi ise soğuk havalarda burun etlerinin genişlemesidir. Genişleyen burun etleri nefes almayı zorlaştırır. Aynı şekilde sıcak havalarda burun etleri iner. Genellikle belirli bir dönemde, belirli bir hastalık dahilinde yaşanan burun tıkanıklıkları geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyor ve sürekli kendini yineliyorsa mutlaka bir uzman doktora görünmelidir.

Uzman doktor yapacağı muayeneler ile bu tıkanmanın normal olup olmadığını ortaya koyacaktır. Günümüzde sağlık alanında gelinen nokta ile burundaki tıkanıklık gayet rahat bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Burun eti büyümesi ile kronik bir hal alan burun tıkanıklığı için ilaç tedavileri geliştirilmiştir. Bunun yanında lazer veya radyofrekans dalgaları yardımı ile burun etleri küçültülebilmektedir. Ancak sonuç alınamıyorsa yine en kesin tedavi yöntemi cerrahi ameliyat olacaktır.

Uzman bir cerrah ve donanımlı bir sağlık kurumunda burun eti ameliyatı sağlıklı bir şekilde yapılmaktadır. Duruma göre lokal veya genel anestezi altında yapılan ameliyatlar günümüzde oldukça başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Burundaki büyüyen kitle alınarak kişinin rahat bir nefes alması sağlanmaktadır. Bu gibi bir ameliyatta hasta aynı gün taburcu olduğundan normal yaşantısına hızla dönmektedir. Uykuyu doğrudan etkileyen bu rahatsızlık hiçbir zaman görmezden gelinmemelidir.

Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!