Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Burun Hastalıkları » Burun Geniz Eti Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler
Burun Geniz Eti Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler
Ana Resim

Burun geniz eti, burunun arkasında bulunur ve görev itibariyle bademciklere benzer bir yapıdadır. Geniz eti büyümesi hastalarda bazı sorunlara neden olmaktadır. Burun tıkanıklığı, nefes almada güçlük, uyku bozuklukları, sinüzit ve bazı orta kulak rahatsızlıkları bu sorunlardan bazılarıdır. Bunlara bağlı olarak burun geniz eti büyümesi hastaların yaşam kalitesini ciddi oranda düşürmektedir bu yüzden tedavi edilmesi gerekmektedir.

Geniz eti büyümesi genelde kalıtsal nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bazı durumlarda sık hastalık geçirmiş çocuklarda da geniz eti büyümesine rastlanabilmektedir. Burun geniz eti büyümesi tedavi edilmediği durumlarda çocuklarda ağız gelişiminde bozukluklara neden olabilmektedir.

4 yaşın altındaki çocuklara burun geniz eti ameliyatı kaçınılmaz olmadığı sürece yapılmamalıdır. Bazı hastalarda geniz eti yaş ilerlemesine bağlı olarak kendiliğinden kaybolduğundan detaylı bir muayeneden sonra ameliyat kararı alınmalıdır.

Burun geniz eti büyümesi öncelikli olarak tedavi ile çözülmeye çalışılır. Eğer sorun tedavi edilerek çözülemezse son çare olarak ameliyata başvurulur.

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi burun geniz eti ameliyatı ameliyatında da kanama riski vardır. Bu riski en aza indirmek için doktorun önerilerine uymak son derece önemlidir.

Burun Geniz Eti Ameliyatında Hangi Anestezi Tekniği Kullanılır?

Genel anestezi tekniği daha çok tercih edilir ancak hastanın uygun olduğu bazı durumlarda lokal anestezi tekniği de kullanılabilmektedir.

Burun Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları

Fiyatlar başta hastanın durumu ve müdahaleyi yapacak doktor olmak üzere birçok değişkene bağlı olarak değişmektedir. Bu yüzden kesin bir fiyat vermek olanaksızdır. Yapılacak olan muayene sonrası fiyat hakkında daha geniş bilgi alınabilmektedir.

Ameliyat Öncesi Ve Sonrası

Ameliyat öncesinde belli bir süre asprin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. Bunun yanında kullanılan sigara ve alkol gibi ürünler hastalık sonrası iyileşme sürecini olumsuz etkilemektedir. Ameliyat sonrası ilk günlerde daha çok sıvı gıdalar tercih edilmelidir.

Burun Geniz Eti Ameliyatı SGK Tarafından Karşılanır mı?

Evet. Burun geniz eti ameliyatı SGK tarafından karşılanmaktadır ancak ayrıntılı bilgi alabilmek için konu hakkında bilgi sahibi kişilerle görüşülmesi daha faydalı olacaktır.

Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!