Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Burun Hastalıkları » Burun Kanamasının Nedenleri
Burun Kanamasının Nedenleri
Ana Resim

Burun kanaması yaş, cinsiyet ve ırk ayrımı olmadan tüm insanlarda görülebilen bir sorundur. Genelde halk arasında ciddi sorunların habercisi olarak görülür. Fakat burun kanaması her durumda daha ciddi ve daha riskli hastalıkların belirtilerinden değildir. Burun kanaması kimi zaman darbeye bağlı olurken kimi zaman da burun yapısının bozukluklarından veya ilaç kullanımından kaynaklanmaktadır.

Burun kanaması ön burun kanaması ve arka burun kanaması olarak iki başlık altında incelenmelidir.

Burun Kanamasının Sebepleri

Burun yapısının bozuk olması burun kanamasının en önemli nedenlerindendir. Burun eğrilikleri genetiktir ve ülkemizde çokça görülen bir durumdur. Bu durum bazı solunum bozukluklarına neden olmaktadır ve bir takım ameliyat veya ameliyatlarla çözülebilmektedir. Günümüzde yaygınlaşan burun ameliyatları ve estetik ameliyatlarıyla bu sorunlardan kurtulmak artık daha kolaydır.

Burun karıştırmasına bağlı burun kanaması genelde çocuklarda görülür. Bu yaşlarda buruna sokulan diğer cisimlerde burun kanamasına neden olmaktadır.

Darbeye bağlı burun kanaması ve travmalar da sıkça görülen durumlardandır. Bazı durumlarda burun ameliyatları sonrası da görülmektedir.

Yüksek tansiyona veya bazı karaciğer hastalıklarına bağlı burun kanaması bu nedenler içinde en ciddi ve tehlikeli olan nedenlerden biridir. Bu nedenlerden kaynaklı burun kanaması genelde ileri yaşlardaki bireylerde görülür.

Burun yoluyla alınan bazı uyuşturucu maddelerin kullanımı, şiddetli sümkürme sonucu burun damarlarında oluşan çatlamalar, yüz ve kafatası bölgesinde bazı kırıklar burun kanamasına neden olan diğer faktörlerdir. Çok ender görülse de tümörler burun kanamasına neden olmaktadır.

Sonuç olarak burun kanaması basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi çok ciddi nedenlerden de kaynaklanabilir. Bu yüzden geçiştirilmemeli ve bir uzman doktora başvurularak burun kanamasının nedenini ve hangi hastalıkları tetikleyebileceği araştırılmalı ve uygun tedavi uygulanmalıdır.

Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalıdır?

  • Sürekli tekrarlayan burun kanaması
  • Aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların kullanılması
  • Bazı karaciğer hastalıkları ve kalp rahatsızlıkları olan hastalara burun kanaması olması
  • Uzun süren burun kanaması olması
  • Kısa aralıklarla tekrarlayan burun kanaması olması

Durumlarında oluşabilecek daha ciddi sonuçlardan kaçınılması adına kesinlikle geç kalmadan konusunda uzman doktorlara başvurulmalıdır.

Burun Kanaması Durumunda Yapılması Gerekenler

  • Baş hafifçe öne eğilir ve kanın yutulması engellenmeli
  • Hasta yatırılacaksa başının vücudundan daha yüksekte olması sağlanmalı
  • Burun işaret ve başparmaklarıyla sıkıştırılarak bir süre beklenmeli
  • Burun bölgesine buz tedavisi uygulanmalı
Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!