Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Blog » Burun Kemiği Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler
Burun Kemiği Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler
Ana Resim

Burun işlevi bakımından hayat kalitesini belirleyen en önemli organlardan biridir. Kaliteli bir solunum insanların hayatını son derece rahatlatmaktadır.

Burun kemiğinde doğuştan veya sonradan oluşabilecek bozukluklar solunum kalitesini önemli oranda etkilemektedir. Bu nedenle son yıllarda burun kemiği ameliyatları halk arasında oldukça yaygınlaşmıştır. Burun kemiği ameliyatları önceleri sadece belli zümrelerin ulaşabileceği bir lüks iken artık daha rahat ulaşılabilen bir ihtiyaç halini almıştır.

Burun kemiğindeki bozuklukların en sık görülen belirtisi burun tıkanıklığıdır. Uyku bozuklukları, çabuk yorulma, burunda akıntı vb. burun kemiğinde ki bozukluğun diğer belirtileridir. Burun kemiğindeki eğrilik burun etinin tek taraflı büyümesine neden olur. Bunun sonucunda da hasta nefes almakta zorluk çeker

Burun kemiğindeki eğriliğin hastaya rahatsızlık vermediği durumlarda tedavi uygulanması gereksizdir. Ancak hasta durumdan şikâyetçiyse tedavi uygulanır ve ameliyat şarttır.

Burun Kemiği Ameliyatı

Burun kemiği ameliyatı genelde burun gelişimini tamamlamış hastalara yapılmaktadır. Ancak bazı özel durumlarda burun gelişiminin tamamlanmasını beklemeden burun kemiği ameliyatı yapılmaktadır.

Burun kemiği ameliyatları çoğunlukla genel anestezi ile yapılır. Ancak bazı durumlarda hastanın istekleri doğrultusunda herhangi bir sakınca yoksa lokal anestezi de tercih edilebilir.

Burun kemiği ameliyatları 45-60 dakika arası sürmektedir. Ameliyattan sonra hasta genelde aynı gün içerisinde taburcu edilir ancak kanama ve enfeksiyon riski olan bazı hastaların geceyi hastanede geçirmesi gerekebilmektedir. Ameliyat sonrasında hastanın ağır egzersizlerden ve hareketlerden kaçınması gerekir.

Burun kemiği ameliyatı ağrılı bir ameliyat olmamakla birlikte müdahale sonrasında oluşacak ağrılar için doktor önerisine göre uygun ağrı kesiciler kullanılır.

Burun Kemiği Ameliyatı Ücretleri

Burun kemiği ameliyatının fiyatları müdahalenin yapılacağı hastane, müdahaleyi yapacak doktor ve hastanın durumu gibi faktörlere göre geniş bir aralıkta değişir. Ancak son zamanlarda bu tarz ameliyatların yaygınlaşması ve ameliyat esnasında kullanılan teknolojinin gelişmesi sayesinde fiyatlar daha uygun bir seviyeye inmiştir.

Burun Kemiği Ameliyatını SGK karşılar mı?

Burun kemiği ameliyatı estetik amaçlı yapılan bir ameliyat olmadığından dolayı SGK tarafından karşılanmaktadır. Ancak bazı durumlarda hastalar burun kemiği ameliyatının yanında bir takım estetik müdahalelerde yaptırabilmektedir bu tarz durumlarda daha güvenilir bilgiler almak için uzman kişilere başvurulmalıdır.

Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!