Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Burun Hastalıkları » Burun Tıkanıklığı Hakkında Bilmedikleriniz
Burun Tıkanıklığı Hakkında Bilmedikleriniz
Ana Resim

Burun, fiziksel olduğu kadar işlevsel özellikleri bakımından da insan vücudu için önemli bir konumdadır. Solunum fonksiyonlarında ki herhangi bir bozukluk hastanın yaşam standartlarını ve konforunu önemli ölçüde olumsuz etkileyebilmektedir. Gelişen tıbbi teknolojilerle artık bu sorunlardan kurtulmak lüks olmaktan çıkmıştır ve burun ameliyatları gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır.

Burun yapısı bakımından genetik bir organdır. Ülkemizde ki insanlar genellikle burunlarının yapısından şikâyetçidir ve genetik sorunlardan kaynaklanan burun rahatsızlıkları toplum içinde son derece sık görülmektedir.

Estetik ameliyatları sırasında burnun fiziksel yapısı değiştirilirken hastanın bazı işlevsel sorunları da giderilebilir. Bu yüzden burun tıkanıklığından şikâyetçi birçok hasta estetik ameliyatları yaptırırken bu soruna da çözüm aramaktadır.

Burun tıkanıklığı basit görünmesinin yanında son derece rahatsız edici bir durumdur. Tedavi edilmediği sürece daha tehlikeli hastalıklara yol açabilmektedir.

Burun Tıkanıklığının Neden Olduğu Sorunlar

Burun tıkanıklığı olan hasta ağızdan solunum yapmak zorunda kalır ve bazı boğaz enfeksiyonlarını tetikleyebilir. Bunun dışında burun tıkanıklığı olan hastada çeşitli uyku problemleri, horlama, kalp ve akciğer ile alakalı bazı iç hastalıkları görülebilir.

Burun Tıkanıklığının Nedenleri

Burun tıkanıklığının birçok sebebi olabilir. Burun kemiğindeki eğrilik (deviasyon), geniz etinde büyüme, burun etlerinin büyümesi (konka) ve sinüzit bunlardan bazılarıdır. Bu yapısal sorunların dışında soğuk algınlıkları ve bazı alerjenlerde burun tıkanıklığına neden olabilmektedir.

Basit gribal enfeksiyonlardan ya da mevsimsel geçişlerden kaynaklı burun tıkanıklıkları kısa süreli ve geçicidir. Ancak geçici olmayan burun tıkanıklıkları çoğu zaman daha ciddi bir hastalığın habercisi olabilmektedir.

Burun Tıkanıklığı Tedavileri

Yapısal nedenlerden ve bu tür ciddi hastalıklardan kaynaklanan burun tıkanıklıkları genellikle ameliyat ile tedavi edilmektedir.

Ancak daha basit nedenlerden kaynaklanan burun tıkanıklıkları bazı önlemlerle tedavi edilebilir. Bu önlemlerden bazıları bol sıvı tüketimi, tuzlu su uygulaması, bazı burun spreyleri ‘dir.

Burun tıkanıklığı bir haftadan uzun sürüyorsa ciddi bir hastalık olma ihtimali vardır. Bu yüzden mutlaka bir uzman doktora başvurmak gerekmektedir.

Burun tıkanıklığı şikâyetiyle doktora başvuran bir hastaya önce kapsamlı bir muayene yapılır ve burun tıkanıklığının nedeni araştırılır ve teşhis koyulan hastalığa göre uygun tedavi uygulanır. İlk önce ameliyatsız tedavi biçimleriyle çözülmeye çalışılır. Ameliyatsız tedavilerin sonuç vermediği durumlarda ise cerrahi müdahalelere başvurulur.

Bu ameliyatlar esnasında hastanın durumuna ve hastalığa göre lokal veya genel anestezi kullanılır. Fiyatları ise birçok değişkene göre farklılık gösterir ve kesin bir rakam söylemek mümkün değildir.

Burun ameliyatlarının estetik amaçlı olduğu durumlarda ameliyatlar SGK tarafından karşılanmamaktadır. Ancak bazı durumlarda birlikte yapılan ameliyatlar olabildiğinden kesin bir bilgi için uzman doktorlara ve hastanelere başvurmak gerekmektedir.

Burun tıkanıklığına neden olan bazı hastalıklar;

Burun Etinde (Konka) Büyüme

Burun tıkanıklıklarının önemli bir bölümünün kaynağı burun eti büyümeleridir. Konkalar burunun gelişim süreci boyuncu büyür veya küçülür. Ancak rahatsızlık verecek seviyeye gelmesinin sebebi genellikle alerjik sebeplerden görülür. Çoğu durumda cerrahi müdahalelerle düzeltilir.

Burun Kemiğinde Eğrilik (Deviasyon)

Burun kemiğinde ki kalıtsal veya darbeye bağlı eğrilik sonucu burun etleri eğrilik olan kısmın tam tersine doğru bir büyüme gösterir. Burun tıkanıklıklarına neden olan deviasyon toplumda çok sık rastlanan bir durumdur. Ameliyatla tedavi edilir.

Sinüzit

İnsan yüzünde yer alan içi havayla dolu olan boşluklara sinüs adı verilir. Bu boşlukların burun ile bağlantısı vardır. Solunum esnasında sinüsler vücuda burun yoluyla zararlı organizmaların girişini engeller. Sinüzit ise sinüs adı verilen bu hava dolu boşlukların tıkanması durumudur.  Ciddi anlamda burun tıkanıklıklarına neden olur. Tedavi sürecinde farklı tedavi şekilleri kullanılmaktadır.

Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!