Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Genel » Burun Ucu Düşmesi
Burun Ucu Düşmesi

Ülkemizde sıkça görülen estetik sorunların başında burun ucu düşmesi gelir. Yapı gereği ülkemizde büyük burun baskındır. Bunun dışında burunda şekil bozuklukları çok fazla. Bu nedenle burun ucu ameliyatları sıklıkla yapılıyor. Burun ucu düşmesi sorunu sonradan veya dışarıdan bir etkenle oluşmaz. Bu durum tamamen yapıyla alakalıdır. Tabi ki fiziksel çarpmalar veya darbeler, kazalar sonucunda burunda farklı deformasyonlar görülebilir.

Burun Ucu Düşüklüğü Nasıl Anlaşılır?

Burun esteti düzgün ve doğru yapılmış hastalarda burun ucu düşmesi görülmez. Estetik ameliyatı sonrasında burun ucu düşmesinin nedeni kemik çatısı kıkırdaklarındaki yanlış kesimler olabilir. Burun estetiği ameliyatından sonra burun ucu düşmesinin başka bir nedeni ise deri altı dokularının tamamen uyuşmaması ve güçsüz kalması bunun yanı sıra yaşlanan kasların ve derinin sarması sonucu olabilir.

Burun düşmesi sorunu burun estetiği olmuş hastalarda bile görülür. Bunun nedeni yaşlanma olabilir. Nadiren görülen bir durumdur. Bu tip sorunlar genellikle yapılan ameliyatın veya estetiğin başarısız olması ve burun kemiği kıkırdaklarının iyi bir şekilde doldurulmaması olabilir. Burun ucunun düşmemesi için burun estetiği ameliyatlarında hastanın kendi burun kıkırdağından alınan parça ile burun ucunu taşıyan burnun üst kısmına konularak burun ucu düşmesi sorunu ortadan kaldırılır.

Burun Ucu Estetiği (Tip Rhinoplasty)

Burun ucu estetiği burnun kesilmeden ve kemiklerin kırılmadan uygulandığı çok büyük bir operasyon olmayan burnun ucunu dikleştirmek için yapılan estetik türüdür. İnsan yüzünde en dikkat çeken nokta burundur ve burnunda en dikkat çekici bölümü burun ucudur. Burunda burun kanatlarını oluşturan kısımların en uç tepe noktasına burun ucu denir.

İnsanoğluna bakıldığında çok değişik burun tipleri ve ırklar arası değişiklik gösteren burun genleri vardır. Yüksekliği, genişliği ve açıları oldukça önemlidir. Burun ucundaki cilt dokusu en kalın dokudur. Burun köküne bakıldığında cilt dokusu en inceden burun ucuna doğru kalına doğru ilerler. Sadece burun ucu düzeltmesi yapılması mümkündür ancak burun estetiği olan hastanın burnun diğer yerine işlem yapılmadığı sadece burun ucuna işlem yapıldığı için burnun geri kalan kısmıyla uyumlu olması gerekir. Bu da iyi bir planlama sonucu ortaya çıkar.

Her insan burun ucu estetiği için uygun olmayabilir. Bu konu hakkında burun estetiği yaptırmak isteyen hasta doktoruyla görüşüp burun ucu estetiği ameliyatı için uygun olup olmadığı hakkında bilgi alması ve ön planlama yapılması gerekir. Normalde insanoğlu burnunun yapısı üçgen biçiminde olması gerekir. Burun ucu düşüklüğünün; burun kalınlığı, burun ucu deri dokusunun yapısı, kıkırdak ve kemik yapısından oluşan nedenleri vardır.

Burun ucu düşüklüğü burun ucu kıkırdaklarının yapısının bozulması, burun ucundaki 30 derecelik açının ortadan kalkması, burun ucu alt deri dokusundaki bozulmalar, deride yaşlılık, darbe veya fiziksel temaslar sonuçları olarak gösterilebilir. Söylenilen bu nedenlerden sonra burun ucu düşüklüğünün hangi nedenden düşük olduğu tanısı konulur. Bu tanılar varsa önceden gerçekleşmiş olan burun estetiklerine bakılarak da yapılabilir. Bunun sonucunda ise hastanın sadece burun ucundan mı yoksa tamamen burun estetiği olup olmayacağı tanısı konulur.

Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!