Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Ameliyatlar » Deviasyon Ameliyatı
Deviasyon Ameliyatı
Ana Resim

Deviasyon, burun içinde ki kıkırdak kemiğinin eğriliği anlamına gelmektedir. Diğer bir adı burun kemiği eğriliğidir. Burun kemiği gelişimine anne karnında başlar ve kişi erişkinlik çağına girene kadar yani ortalama 16-18 yaşlarına kadar devam eder.

Burun tıkanıklığı şikâyetiyle hastanelere başvuran hastaların genelinde deviasyon görülmektedir. Burun kemiğinde ki eğriliğin sebebi genetik olabileceği gibi alınan fiziksel darbelerden de kaynaklanabilir. Toplumun büyük bir çoğunluğunda deviasyon gözlemlense de bunların ciddi bir kısmı hafif ve problem yaratmayacak düzeydedir.

Eğer deviasyon hastayı rahatsız edecek düzeyde değilse ameliyatsız tedavi edilmeye çalışılır ancak ilerlemesi durumunda cerrahi müdahale gerekecektir.

Deviasyon ameliyatı burun eti ameliyatıyla aynı müdahale içerisinde yapılabilmektedir. Bazı durumlarda ise hastanın isteği doğrultusunda bu iki ameliyata ek olarak estetik burun ameliyatları da yapılmaktadır.

Deviasyon Belirtileri

Genellikle en sık görülen belirti burun tıkanıklığıdır. Buna bağlı olarak baş ağrıları ve burun kanamaları görülür. Bütün bu belirtilerin sonucu olarak hastanın hayat standartları ve konforu ciddi oranda düşüş yaşar.

Deviasyon Hangi Hastalıkları Tetikler

Burun kemiğinde yer alan bu şekilsel bozukluğun neden olduğu birçok problem vardır. Bunlardan en sık görüleni burun tıkanıklığıdır ve kişilerde ciddi bir konfor kaybı yaratır.

Burun tıkanıklığıyla bağlantılı olarak daha farklı hastalıkların da yolunu açabilir. Bunların başında sinüzit, orta kulak rahatsızlıkları ve uyku apnesi gelmektedir.

Kimler Deviasyon ameliyatı Olabilir?

Bazı özel durumlar dışında burun gelişimini büyük ölçüde tamamlamış hastalara yapılması önerilmektedir. Yani 17-18 yaşından büyük hastalara uygulanmaktadır.

Ayrıca anestezi teknikleri kullanılarak uygulanan bir cerrahi müdahale olduğundan hastaların anestezi uygulamasına karşı bir hassasiyetlerinin olmaması gerekmektedir.

Deviasyon ameliyatında Hangi Anestezi Tekniği Kullanılır?

Lokal anestezi tekniğiyle yapılabilmektedir ancak hastanın daha rahat olabilmesi ve cerrahın daha kolay hareket edebilmesi açısından genel anestezi yöntemi sıkça tercih edilmektedir.

Ameliyat Sonrası

Deviasyon ameliyatı sonrası normal şartlar altında hasta aynı gün içerisinde taburcu edilmektedir. Ancak bazı kanama riski bulunan hastalar tedbir amaçlı bir gece hastanede bekletilir.

Taburcu edildikten sonra hasta ilk gece burun tıkanıklıkları yaşayabilir. Herhangi bir ciddi ağrı yaşanması beklenmez.

Ameliyat sonrasında oluşabilecek ağrılar enfeksiyonlar için müdahaleyi yapan cerrahın önerdiği ağrı kesici ve antibiyotikler kullanılmalıdır.

Ameliyat sonrası istenen sonuçların alınamadığı bazı durumlarda ikinci bir ameliyat gerekebilmektedir. Ancak bu duruma son derece ender rastlanmaktadır.

Deviasyon ameliyatı Riskleri

Deviasyon ameliyatı uzman ellerde doğru bir şekilde yapıldığı sürece son derece yüksek başarı oranına sahip bir ameliyattır. Başarılı geçen cerrahi müdahale sonrasında deviasyon sorunun tekrar etmesi beklenmez ama çok ender görülse de problemin tekrar ettiği durumlar vardır.

Deviasyon ameliyatı sonrası riskleri en aza indirmek için rutin bakımları aksatmadan yapmak ve uzmanın belirlediği aralıklarla kontrole gitmek gerekmektedir. Ameliyat sonrası ilk kontrole ortalama 5-7 gün sonra gidilmektedir. Oluşabilecek risklere karşı önceden önlem almak adına bu kontroller son derece önemlidir.

Deviasyon ameliyatı Fiyatları

Hastanın burun kemiğindeki eğriliğe göre fiyatlar farklılık gösterir. Deviasyon ameliyatı ile birlikte burun eti ameliyatı veya burun estetiği ameliyatını birlikte yaptırmak isteyen hastalarda ise durum daha farklıdır. Kesin bir fiyat ancak gerekli muayeneleri yaptıktan sonra verilebilmektedir.

Deviasyon hastaların yaşamlarını ciddi anlamda olumsuz etkilediğinden bu ameliyatta fiyat faktörünün ikinci plana atılması daha olasıdır.

Deviasyon ameliyatı SGK Tarafından Karşılanır mı?

Bazı durumlarda karşılamaktadır fakat çoğu hastada Deviasyon ameliyatı sonrası burun estetiği ameliyatı yapma gereği duyulduğundan bu konuda net bilgi almak için hastaneyle irtibata geçmek gerekmektedir.

Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!