Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Ameliyatlar » Geniz Eti Ameliyatı Hakkında Her Şey
Geniz Eti Ameliyatı Hakkında Her Şey
Ana Resim

Boğazın üst kısmında yer alan ve damağın yumuşak tarafıyla burun boşluğunun arka kısman yer alan geniz eti, genellikle 15 yaşına gelmeden önce kendiliğinden küçülmekte ve kaybolmaktadır.

Neden büyür?

Genetik yapıdan kaynaklı büyüme olduğu gibi gelişim sürecinde bulunan ortamın sağlıksız olması da geniz etinin büyümesine neden olabilmektedir.

Ameliyat hangi durumlarda gerekli olur?

  • Geniz eti sebebiyle üst solunum yollarında oluşan tıkanmalar
  • Geniz etinin çene yapısını bozacak seviyede olması
  • Sıklıkla tekrarlayan kronik geniz eti enfeksiyonları
  • Gece uykusu sorunu yaşayan hastalarda (solunum kısa süreli durması)
  • Ağız kokusu
  • İyileşmeyen orta kulak iltihapları

İyileşme süreci ve taburculuk

Tıbbi adı Adenoidektomi olarak bilinen bu ameliyatın olduğu günün ertesi sabahı hastalarımız tabur edilir. Geniz eti ameliyatı olanlar ilk hafta boyunca çok sıcak ve sert yiyeceklerden uzak durmalıdır. İlk hafta ılık ve püre kıvamında beslenme şekliyle geçirilir.

Ameliyat yaşı nedir?

Geniz eti ameliyatı yaşı 4 yaş ve üzeridir. Ancak takip ettiğimiz 4 yaşından küçük hastalarımızı, oluşan özel durumlarda daha erken ameliyat edebiliyoruz. Genizdeki etin çocuğun gelişimini engelleyecek kadar büyük olması gibi vakalar bu istisnaya örnektir.

Riskleri var mıdır?

Birçok operasyonda olduğu gibi bu ameliyatta kanama riskini barındırır. Kanda pıhtılaşma sorunu olan hastalar için geniz eti operasyonu uygun değildir. Yarık damak rahatsızlığına sahip kişilerde ise geniz eti dokusu hem normal konuşma hem de damağın boğazı kapatması için gereklidir. Bu sebeple yarık damak hastalarına da geniz eti ameliyatı önerilmemektedir.

Ameliyat yapılmazsa ne gibi sorunlar gelişir?

Geniz eti sorunu olan çocuk hastalarımız sürekli ağızdan nefes almaya başlayacaktır. Bu da çocuğun yumuşak ve sert damak bölgesinin gelişmesine engel olmaktadır. Bu gelişmenin doğru şekilde tamamlanması için dilin damağa temas halinde olması gerekmektedir. Ağızdan solunum yapan çocuklarda yüksek damak sorunu ortaya çıkar. Bu sebeple çocukta yüz ve dişlerin yapısı etkilenir. Hasta ileri yaşlarda ifadesiz bir yüz görümüne sahip olabilir. Bununla birlikte okul çağındaki çocukların uyku problemleriyle baş etmesi okul başarısını da olumsuz etkileyecektir.

Çocuğum ameliyat olmaktan korkuyor

Muayenesi yapılan ve ameliyat kararı alınan çocuk hastalarımız daha hastaneye alınmadan veliler tarafından verilen ilaçlar yardımıyla rahatlatılmaktadır. Ameliyathaneye ağlamadan girebilmekte anestezi alabilmektedir. Konforlu ve huzurlu bir şekilde anesteziye başlandığında çocuklar ailelerin yanından ayrıldığını ameliyat sonrasında bile anlayamamaktadır.

Ameliyat Fiyatları

Profesyonel sağlık kuruluşlarının operasyon fiyatlarını yazılı olarak vermesi T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından sakıncalı bulunmaktadır. Haksız rekabete yol açmaması adına ücretler hakkında bilgiye websitemizde yer veremiyor. Dilerseniz soru formunu doldurarak yada direkt arayarak anında bilgi sahibi olabilir.

Yrd. Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!