Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Ameliyatlar » Rinoplasti Ameliyatı
Rinoplasti Ameliyatı
Ana Resim

Burundaki meydana gelen deviasyonların giderilmesinde veya burunun doğal faaliyetlerini yerine getirmesinde iyileştirme amaçlı yapılan uygulamaya Rinoplasti denir.

Günümüzde neredeyse bir milyondan fazla insan her sene burun estetiği için plastik cerrahisine başvuruyor. Başvuru sonuçlarına bakılacak olursa yarısından çoğunun Rinoplasti ameliyatı olduğu görülüyor.

Burnun görünümü, kemik ve kıkırdakların iyileştirilmesi veya değiştirilmesi sonucunda, yüze uygun bir burun görünümü oluşturmasında Rinoplasti uygulaması devreye girer. Yüze uygun olacak bir burun tasarlamak Rinoplasti ameliyatının görevidir.

Yüz ile burun uyumlu olmalıdır. Burunlarda kemer olması, çok geniş veya çok ince burun yapısına sahip olunması, burun ucu aşırı derecede sarkık olması, burun kemiğinde bazı sonuçlara bağlı olarak gelişen kemik bozuklukları ve yamuklukları sorunlarında Rinoplasti ameliyatı çözümdür. Rinoplasti sayesinde hastalar daha iyi bir görünüme kavuşmanın yanı sıra sağlıklarında da olum yönde bir gelişme sergileniyor.
Rinoplasti uygulamasıyla birlikte değişen ve iyileşen burunla yüzünde estetik açıdan güzelleşmesi ve iyileşmesi sağlanıyor.  Rinoplasti ameliyatlarında kesiklerin ve dikişlerin dışarıdan görünmesi mümkün değildir. Çünkü burun içinden işlemler ve kesitler açılıyor. Bunun yanı sıra sadece tek burun deliğinden de kesi açılıp işlem yapılmasıda mümkün oluyor. Rinoplasti sırasında kemik yapısı veya kıkırdaklar alınabilir veya değiştirilip düzenlenebilir. Buruna yerleştirilmiş tamponlar varsa o gün içerisinde çıkartılır. Varsa burun ateli ameliyattan 7 gün sonra çıkarılır. 7 günlük dönemde burun kanatlarına bandajlama uygulanır. Ameliyattan sonra pek bir şişlik veya morluk oluşmaz. Oluşsa bile 1 hafta gibi bir sürede morluklar ve şişlikler çabucak iyileşir.

Ameliyattan sonraki 1 hafta boyunca aşırı hareketlerden kaçınılmalıdır. Burun yaralanmalarına etki edecek büyük hapşırmalardan ve güneşe fazla maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Gözlük kullanılıyorsa buruna fazla yük binmemesi için bandaj kullanılmalıdır.

Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!