Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Burun Hastalıkları » Sinüzit Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Sinüzit Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Ana Resim

İnsan yüzünde burun delikleri etrafında bulunan boşluklara sinüs adı verilir. Nefes alışverişini kolaylaştırır ve kişinin vücuduna çektiği oksijenleri zararlı organizmalardan arındırır. Sinüzit ise sinüs adı verilen bu boşlukların tıkanması sonucu oluşan ve kronikleşerek hayat standartlarını ciddi anlamda düşüren bir hastalıktır.

Sinüzit oldukça yaygın görülen bazı zamanlarda kronikleşebilen bir hastalık olmakla birlikte tedavi süreci de uzundur. Burun yapısı bozuk olan hastalar sinüzite karşı daha hassas olmaktadır. Farklı burun hastalıkları ve sorunları yaşayan hastalarda sinüzit daha sık görülmektedir.

Kronik ve Akut Sinüzit olarak 2 farklı şekilde görülür.

  • Akut Sinüzit, tedavi sonucunda iyileştirilip sinüsleri eski sağlıklı haline getirilebilir
  • Kronik Sinüzit, tedavi sonucunda sinüslerde kalıcı hasarlar bırakır.

Sinüzit genelde strese bağlı baş ağrıları, migren, şekilsel burun bozukluğundan kaynaklanan burun tıkanıklıkları gibi hastalıklarla çok sık karıştırılır. Kesin bir teşhis için uzman doktorlara başvurulması gerekmektedir.

Sinüzitin Belirtileri Nelerdir?

Yüzün bütününe yayılan ağrılar, burundan gelen farklı renkte akıntı, burun tıkanıklığı, şiddetli baş ağrıları, halsizlik sinüzitin belirtilerinden bazılarıdır. Sinüzit kendi dışında daha farklı hastalıkları da tetikleyebileceğinden dolayı tedavi edilmesi son derece önemlidir.

Sinüzit Mevsimsel Olarak Görülen Bir Hastalık mıdır?

Kesin olarak bir ayrım yapmak doğru olmayabilir. Ancak sonbahar ve kış dönemlerinde diğerlerine göre çok daha sık görülmektedir. Yani soğuk havalar sinüziti tetikleyen bir unsurdur.

Sinüziti Tetikleyen Durumlar Nelerdir?

Yukarıda belirtildiği gibi sinüziti tetikleyen en önemli durum soğuk havalardır. Bunun dışında aşırı rutubet içeren ve klimalı ortamlarda bulunmak, halk arasında da sıkça bilinen saçları kurutmadan yatmak sinüziti etkileyen diğer nedenlerden bazılarıdır. Fakat bunların dışında da sinüziti etkileyen bazı durumlar olabilmektedir.

Sinüzitten Korunmak İçin Yapılan Özel Bir Aşı Var mıdır?

Sinüzit için geliştirilen özel bir aşı yoktur ancak diğer hastalıklar için geliştirilen bazı aşılar sinüzit hastalığına neden olan bakterilere karşıda etkili olmaktadır.

Sinüzitten Nasıl Korunur?

Sinüzite en sık neden olan faktör soğuk algınlığıdır. Bu nedenle sinüzite yakalanmaya yatkın olabilecek hastaların soğuk algınlığına çok dikkat etmesi gerekir. Soğuk ve rüzgarlı havalarda ıslak saçlarla dışarı çıkmamak da sinüzite karşı alınacak önlemlerden biridir.

Özetlemek gerekirse yukarıda belirtilen sinüzite neden olan durumlara karşı dikkat göstererek sinüzitten korunmak mümkündür.

Sinüzitin Hayat Standartlarına Etkisi

Sinüzit tedavi edilmediği durumlarda burun tıkanıklığına, şiddetli baş ağrısı ve halsizliğe ve bazı durumlarda hastanın ses tonunun değişmesine neden olur. Yani etkileri hem fiziksel hem de psikolojiktir. Bu durum çoğu insanın sosyal hayatını da olumsuz etkileyebilmektedir. Hastalar bu etkileri ortadan kaldırıp özgüveni yüksek, sağlıklı ve daha başarılı bir sosyal hayata sahip bireyler haline gelmek için kesinlikle sinüzit tedavisi yaptırmalıdır.

Sinüzit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sinüzit tipine göre tedavisi de farklılık gösterebilmektedir.

Kronik olmayan akut sinüzit ameliyata gerek kalmadan tedavi edilebilmektedir. Kronik sinüzit hastalıkları ise medikal tedavilerle gidermek pek mümkün değildir.

İlk olarak sinüzit medikal tedavilerle iyileştirilmeye çalışılır. Bu yöntemle iyileşmeyen hastalara ise cerrahi müdahalede bulunmak zorunlu hale gelmektedir.

Sinüzit Ameliyatı

Bu cerrahi yöntemin kökeni 70’li yılların sonuna dayanmaktadır. Kronik sinüzit hastalıklarını gidermek için cerrahi müdahaleler gerekmektedir. Cerrahi müdahalelerde burun tıkanıklığını gidermek adına sinüs boşlukları genişletilir ve hastanın daha rahat nefes alıp vermesi sağlanır.

Sinüzit Ameliyatları Ağrılı Bir Süreç midir?

Ameliyat sırasında anestezi yapıldığından hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Ameliyat sonrası bir takım ağrılar oluşabilir. Uzmanlar ameliyat sonrası önerdikleri ağrı kesicilerle bu ağrıları gidermeye çalışır.

Sinüzit Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sinüzit ameliyatı sonrasında hasta genelde tedbir amaçlı bir gece hastanede gözetim altında tutulur ve ameliyattan sonraki sabah taburcu edilir.

Ameliyat sonrası ağır ve yüksek tempolu egzersizlerden ve fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır. Oluşabilecek iltihabı önlemek içinse ameliyatı yapan doktorun önerdiği antibiyotikler kullanılmalıdır. Normal şartlar altında hastalar antibiyotiklere 7-10 gün süreyle devam etmektedir.

Ameliyattan sonra 2-3 ay içerisinde doktorun belirlediği aralıklarla kontrole gidilmesi ameliyat sonrası oluşabilecek riskleri önceden görüp önlem almak adına büyük öneme sahiptir.

Sinüzit Ameliyatı Sonrası Genişletilen Sinüs Boşlukları Kalıcı Olur mu?

Maalesef sinüzit ameliyatında genellikle başarılı sonuçlar alınmaktadır fakat zamanla genişletilen sinüs boşlukları tekrar daralmaya başlamaktadır.

Balon Sinoplasti Nedir?

Medikal ilaç tedavileriyle sinüzit sorunu çözülemeyen hastalara alternatif olarak önerilen bir tedavidir. Ancak hastanın tedaviye uygun olması son derece önemlidir.

Tıkanmış ve boşaltım kanallarında daralma olan sinüslerin balon yardımıyla genişletilmesi ve içindeki mukusun dışarı akıtılması ve sinüslerin bu işlemin tekrar sorunsuz yapılabilecek hale getirilmesi işlemidir.

Balon sinoplastin tek başına uygulanma zorunluluğu yoktur. Yapılabilecek diğer tedavilere engel teşkil etmemektedir. Hatta diğer sinüzit ameliyatlarla beraber yapıldığı durumlarda vardır.

Balon Sinoplastinin Diğer Cerrahi Müdahalelerden Farkı Nedir?

Diğer endoskopik müdahalelere oranla daha başarılı ve güvenilir bir yöntemdir ve müdahale sonrası dokuların zarar görme olasılığı daha düşüktür ve daha az kanama görülür.

Ek olarak iyileşme süreci diğer yöntemlere göre daha rahattır.

Balon Sinoplasti Tedavisinin Ne Gibi Riskleri Vardır?

Doğru bir şekilde uygun hastalara yapıldığında bir risk teşkil etmemektedir. Ancak uygun olmayan bazı hastalara yapıldığında belli travmalar ve enfeksiyonlar görülebilmektedir.

Balon Sinoplasti Tedavisinde Hangi Anestezi Tekniği Kullanılır?

Genel anestezi bu tedavide çok sık başvurulan bir yöntemdir. Fakat hastanın durumuna göre lokal anesteziyle yapılmasına da bir engel yoktur.

Balon Sinoplasti Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Bütün tıbbi müdahalelerle ilgili en çok sorulan sorulardan biri müdahalenin ne kadar süreceğidir. Her ameliyatta yaşanabilecek olası aksilikler bilindiğinden uzmanlar hastalara böyle kesin bir bilgi vermekten kaçınır. Ancak ortalama bir süre vermek gerekirse balon sinoplasti ameliyatı aksilikler yaşanmadığı sürece 3-4 saat aralığında tamamlanmaktadır.

Balon Sinoplasti Fiyatları

Balon sinoplasti fiyatları diğer endoskopik ameliyatlara göre biraz daha pahalıdır. Ancak diğer tedavilere göre çok daha avantajlıdır. Bu yüzden tedaviye uygun görülen hastalar tarafından sık tercih edilmektedir.

Balon sinoplasti ameliyatı için kesin bir fiyat vermek mümkün değildir. Kullanılan tıbbi malzemeye, ameliyatı yapacak uzmana göre fiyat değişmektedir.

Balon Sinoplasti Tedavisi SGK Tarafından Karşılanır mı?

Evet. Yeni yapılan düzenlemeyle balon sinoplasti SGK kapsamına alınmıştır.

Etiketler: , ,
Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!