Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Home » Burun Hastalıkları » Soğuk Algınlığı Ve Grip’in Nedenleri, Korunma yöntemleri Ve Tedavileri
Soğuk Algınlığı Ve Grip’in Nedenleri, Korunma yöntemleri Ve Tedavileri
Ana Resim

Soğuk algınlığı ve grip iki farklı hastalık olmasına rağmen bu hastalıklardan korunabilmek için alınacak önlemler veya daha erken iyileşebilmek için yapılması gerekenler benzerdir. İki hastalık da soğuk havalarda ve mevsim geçişlerinde görülen üst solunum yolu hastalıklarıdır. Birbirleriyle karşılaştırıldığı takdirde soğuk algınlığı gribe göre daha hafif atlatılabilen bir süreçtir.

Vücutta genel bir yorgunluk hali, kırgınlık, hapşırma ve geniz akıntıları iki hastalıkta da görülen bazı belirtilerdir. Gripte bunlara ek olarak kas ve eklem ağrıları ve yüksek ateş de görülür.

Soğuk algınlığı tedavi edilmediği sürece daha ciddi hastalıklara ve enfeksiyonlara yol açabilir. Bronşit, sinüzit, zatürre ve menenjit bunlardan bazılarıdır.

Soğuk Algınlığı Ve Gripten Korunmak

Hem soğuk algınlığı hem de grip bulaşıcı hastalıklardır. Bu yüzden bu hastalıklardan korunmak için bu hastalıklara yakalanan kişilerle yakın temasın kesilmesi gerekir.

Bunun dışında yapılması gerekenler;

  • Bağışık sistemini güçlendirmek için mineraller ve vitaminler açısından zengin olan besinlerin tercih edilmesi
  • Hapşırırken veya öksürürken mendil kullanılması
  • Ellerin sürekli temiz tutulması

Bütün bunlara dikkat edildiği sürece soğuk algınlığı ve gribe yakalanma şansı en aza iner.

Soğuk Algınlığı Ve Grip Tedavisi

Soğuk algınlığına ve gribe yakalanan hastaların yapması gereken şeyler şöyle sıralanabilir;

Dinlenmek her iki hastalığa da iyi gelecektir. Dinlenmek ve aynı zamanda ağır ve yorucu olabilecek işlerden, egzersizlerden kaçınılmalıdır. Yeterli düzeyde dinlenmek hastalığın iyileşme süresini önemli ölçüde kısaltacağı gibi daha ciddi hastalıklara yakalanma riskini de en aza indirecektir

Her iki hastalıkta baş ağrısına neden olabilmektedir. Baş ağrısından şikâyetçi olan hastaların ağrı kesici almaları ağrıları dindirmek için önemli olabilir.

Yüksek ateş vücutta terlemeye bağlı sıvı kaybına ve normalden fazla kalori yakmasına sebep olacağından bol sıvı tüketimi ve dengeli beslenme hastalık sürecini kısaltmak adına önemli olan faktörlerdendir.

Normal hastalarda C vitamini yüksek dozda kullanıldığı zamanlarda bile soğuk algınlığı ve gribe yakalanma riskini azaltmamaktadır. Ancak gün içerisinde aşırı fiziksel hareket ve şiddetli soğuğa maruz kalan hastalarda C vitamini kullanımı grip ve soğuk algınlığına olumlu etki etmektedir.

Bunların dışında bazı bitki çayları da doktorlar tarafından önerilmektedir.

Çocuklarda Soğuk Algınlığı Ve Grip

Grip ve soğuk algınlığı çocuklarda sık görülen hastalıklardır. Özellikle 0-6 yaş arası çocuklar yıl içerisinde bir çok kez bu tip hastalıklara yakalanabilir. Ancak bunların sadece çok azı farklı hastalıklara neden olur. Çocuklarda grip ve soğuk algınlığı hastalıklarının daha ciddi hastalıklara dönüşmemesini için ailelerin bu konuda çok dikkatli olmaları gerekmektedir

Soğuk Algınlığına Ve Grip’e Neden Olan Durumlar

Bu hastalıklara yol açan en önemli durum soğuk havalar ve mevsim geçişleridir. Bu hastalıkları ağır atlatan hastaların bu dönemlerde dikkatli olması gerekir

Sigara ve alkol gibi maddelerin kullanımı bağışıklık sistemini zayıflatır. Ve vücut soğuk algınlığı ve gribe neden olan virüslere karşı savunmasız hale gelir. Bu yüzden sigara ve alkol gibi maddeleri kullanan insanların soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara yakalanma riski daha yüksektir.

Stres ise soğuk algınlığı ve gribe neden olan bir başka etkendir. Stres, bağışıklık sistemine baskı yaparak vücudu dışarıdan gelebilecek olan virüslere karşı savunmasız bırakabilmektedir.

Soğuk Algınlığı Ve Grip Tedavilerinde Antibiyotik Kullanılmalı mıdır?

Çok yaygın olarak yapılan ve doğru bilinen yanlışlardan biri soğuk algınlığı ve grip tedavilerinde antibiyotik kullanmaktır. Antibiyotikler bu hastalıkların tedavisinde herhangi bir etki göstermemektedir.

Ücretsiz Detaylı Bilgi İçin
Formu Doldurun!